Świat

Ostatnia publiczna msza Benedykta XVI. Prosił o "pamięć w modlitwie"

Świat

Aktualizacja:

Benedykt XVI odprawił w środę popielcową ostatnią publiczną mszę w swym pontyfikacie, przed abdykacją 28 lutego. W homilii papież dziękował wiernym i poprosił o pamięć w modlitwie.

Uroczystości środy popielcowej zostały przeniesione do Watykanu z Awentynu, gdzie dotychczas odbywały się w dwóch bazylikach. Do zmiany tej Benedykt XVI nawiązał w swej homilii. - Zgodnie z tradycją pierwsza stacja powinna mieć miejsce w bazylice świętej Sabiny na wzgórzu Awentyńskim. Okoliczności podpowiedziały jednak, by zebrać się w bazylice watykańskiej - powiedział papież po procesji w jej przedsionku

Na uroczystości przybyli liczni kardynałowie i biskupi z Kurii Rzymskiej.

Ostatnia msza pod przewodnictwem Benedykta XVI w Watykanie
Ostatnia msza pod przewodnictwem Benedykta XVI w Watykanietvn24

Prosił o "pamięć w modlitwie"

- Licznie zebraliśmy się dziś wokół grobu Apostoła Piotra, również po to, aby prosić o jego wstawiennictwo na rzecz drogi Kościoła w tym szczególnym momencie - mówił Benedykt XVI. Następnie podkreślił: - Dla mnie jest to sposobna okazja, by podziękować wszystkim, a szczególnie wiernym diecezji Rzymu, w chwili, gdy przygotowuję się do zakończenia posługi Piotrowej, i aby prosić o szczególną pamięć w modlitwie. Papież zachęcił do refleksji nad znaczeniem świadectwa wiary i życia chrześcijańskiego oraz nad tym, jak "czasem oszpecane bywa oblicze Kościoła". - Mam w szczególności na myśli grzechy przeciwko jedności Kościoła, podziału w ciele Kościoła - wyjaśnił.

Czas Wielkiego Postu

Benedykt XVI dodał, że przeżywanie Wielkiego Postu w większej kościelnej jedności, przy przezwyciężeniu "indywidualizmu i rywalizacji", jest "pokornym i cennym znakiem dla tych, którzy są dalecy od wiary bądź obojętni". - Z ufnością i radością rozpoczynamy czas Wielkiego Postu - mówił Benedykt XVI. - Niechaj zabrzmi w nas głośno wezwanie do nawrócenia, do powrotu do Boga z całego serca - apelował.

- Niech nikt z nas nie będzie głuchy na to wezwanie, które skierowane zostało do nas poprzez ten prastary, tak prosty i zarazem tak sugestywny obrzęd posypania głów popiołem".

W Kościele katolickim środa popielcowa rozpoczyna 40-dniowy Wielki Post. Tego dnia w czasie mszy świętej dokonuje się obrzędu posypania głowy popiołem.

Owacje na audiencji

Benedykt XVI w środę popielcową po raz pierwszy wystąpił publicznie po tym, jak w poniedziałek zapowiedział na konsystorzu, że abdykuje 28 lutego.

Na przedostatniej audiencji generalnej swego pontyfikatu wyjaśnił, że ustępuje z powodu braku sił fizycznych. Całej audiencji w watykańskiej Auli Pawła VI towarzyszył niekończący się entuzjazm. Kilka tysięcy osób wznosiło okrzyki, śpiewało i gromko oklaskiwało papieża. "Dziękuję za waszą sympatię" - mówił wzruszony Benedykt XVI. Ostatnia audiencja generalna Benedykta XVI odbędzie się w przeddzień jego ustąpienia, 27 lutego na Placu świętego Piotra. Przybędą na nią jak się przypuszcza dziesiątki tysięcy wiernych.

Opuści Watykan 28 lutego o godz. 17.00

Benedykt XVI opuści Watykan w dniu swej abdykacji 28 lutego o godzinie 17.00 - poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi podczas spotkania z dziennikarzami z całego świata.

Rano w ostatnim dniu swego pontyfikatu papież pożegna się z kardynałami.

Ksiądz Lombardi powiedział, że Benedykt XVI na trzy godziny przed formalnym zakończeniem swego pontyfikatu uda się do Castel Gandolfo. Tam spędzi czas przygotowania do konklawe i wyboru następcy. Do Watykanu ma powrócić po wyborze nowego papieża, zamieszka w dawnym klasztorze.

Jaki tytuł dla papieża po abdykacji?

Watykański rzecznik wyjaśnił, że wciąż nie wiadomo jaki tytuł będzie miał Joseph Ratzinger po abdykacji. - Nie mamy jeszcze odpowiedzi na to pytanie. Czekamy na to, aż wypowiedzą się w tej sprawie osoby kompetentne - oświadczył. Ks. Lombardi ogłosił również, że w sobotę 16 lutego po południu Benedykt XVI przyjmie na prywatnej audiencji premiera Włoch Mario Montiego. Tydzień później, 23 lutego, a więc po zakończeniu rekolekcji w Watykanie do papieża przybędzie włoski prezydent Giorgio Napolitano.

Autor: mon//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: