Zmarła "ostatnia hawajska księżniczka". Jej majątek wyceniano na 215 milionów dolarów

Autor:
wac//am
Źródło:
Hawaii Public Radio, Hawaii News Now
Pałac ʻIolani w Honolulu to jedyna rezydencja królewska na terenie Stanów Zjednoczonych
Pałac ʻIolani w Honolulu to jedyna rezydencja królewska na terenie Stanów Zjednoczonych
Google Earth
Google EarthPałac ʻIolani w Honolulu to jedyna rezydencja królewska na terenie Stanów Zjednoczonych

Zmarła Abigail Kinoiki Kekaulike Kawānanakoa, zwana "ostatnią hawajską księżniczką". 96-latka była spokrewniona z rodziną królewską, która rządziła w przeszłości Hawajami. "Wzbogaciła życie każdego, kogo spotkała" - napisał w oświadczeniu gubernator stanu Josh Green.

Kawānanakoi zmarła w niedzielę 11 grudnia. Informację o jej śmierci w poniedziałek rano przekazała Paula Akana, dyrektor wykonawcza Pałacu ʻIolani w Honolulu, muzeum służącego w przeszłości za rezydencję hawajskich monarchów oraz Hailama Farden ze stowarzyszenia Hale o Na Ali'i, odczytując komunikat o śmierci w języku hawajskim. Z oświadczenia opublikowanego później przez Hawaii Public Radio wynika, że Kawānanakoa "odeszła spokojnie w swoim domu z żoną Veronicą Gail Kawānanakoa u boku". "Abigail zostanie zapamiętana ze względu na jej miłość do Hawajów i ich mieszkańców" - napisała w oświadczeniu Gail. "Będę za nią tęsknić z całego serca".

Kim była "ostatnia hawajska księżniczka"?

Abigail Kinoiki Kekaulike Kawānanakoa, chociaż nie posiadała formalnego tytułu, znana była jako "ostatnia hawajska księżniczka". Lokalne media odnotowały, że była "symbolem hawajskiej tożsamości narodowej", który przypominał o tym, że rodzina królewska przetrwała obalenie monarchii na wyspach w 1893 roku. - Ona uosabia hawajską rodzinę królewską, z całą jej godnością, inteligencją i sztuką - wyjaśniał Kimo Alama Keaulana z Honolulu Community College, w wywiadzie udzielonym przed czterema laty.

Była prawnuczką Jamesa Campbella, irlandzkiego biznesmena i jednego z największych właścicieli ziemskich na Hawajach, który dorobił się fortuny dzięki własnej plantacji trzciny cukrowej. Ożenił się z Abigail Kuaihelani Maipinepine Bright. Ich córka, Abigail Wahiika'ahu'ula Campbell, poślubiła księcia Davida Kawānanakoa, hawajskiego następcę tronu. Zmarła w niedzielę Abigail Kinoiki Kekaulike Kawānanakoa była córką ich córki, Lydii Kamaka'eha Liliu'okulani Kawānanakoi Morris i Williama Ellerbrocka.

Pozostawiła olbrzymi majątek

Jak podał portal Hawaii News Now, "ostatnia hawajska księżniczka" jako jedynaczka odziedziczyła największą część majątku, jaki zostawił po sobie Campbell w postaci funduszu powierniczego o wartości 215 milionów dolarów. Zgromadzone środki przez lata przekazywała na różne cele, na przykład stypendia dla rdzennych mieszkańców Hawajów, wsparcie protestów przeciwko budowie gigantycznego teleskopu czy wystawianie na widok publiczny pamiątek po rodzinie królewskiej.

ZOBACZ TEŻ: Sam Bankman-Fried, twórca giełdy kryptowalut FTX, aresztowany na Bahamach

Po ogłoszeniu jej śmierci, gubernator Hawajów Josh Green nakazał opuszczenie flag USA i Hawajów na stanowym Kapitolu i urzędach stanowych do połowy masztu do zachodu słońca w niedzielę. "Abigail znosiła ciężar swojej pozycji z godnością i pokorą, wzbogaciła życie każdego, kogo spotkała, i podobnie jak wielu Ali'i (hawajskie określenie na rodzinę królewską - red.), którzy byli przed nią, pozostawiła dziedzictwo poświęcone swojemu ludowi na zawsze - napisał Green w oświadczeniu - Hawaje opłakują tę wielką stratę (...) szczere kondolencje kierujemy do całej jej rodziny i wszystkich, którzy mieli przywilej znać księżniczkę Abigail Kawānanakoa".

Zdaniem krytyków, utrzymujących, że wciąż żyją inni potomkowie hawajskiej rodziny królewskiej, Kawānanakoa została uznana za ostatnią hawajską księżniczkę tylko ze względu na jej "bogactwo i honorowy tytuł".

ZOBACZ TEŻ: W wodzie znaleziono strój kąpielowy. Poszukiwaną kobietę mógł zaatakować rekin

Autor:wac//am

Źródło: Hawaii Public Radio, Hawaii News Now

Źródło zdjęcia głównego: Hawaii Public Radio / Hawaii News Now / Twitter

Pozostałe wiadomości