Świat

Ostatni spacer Discovery

Świat


W niedzielę nad ranem czasu polskiego odbył się trzeci i zarazem ostatni kosmiczny spacer załogi promu Discovery. Dwaj astronauci zamontowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nową antenę. Obecny spacer, jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, jest 133. od rozpoczęcia budowy ISS i 14. w tym roku.

Spacer Amerykanina Dannego Olivasa i Szweda Christera Fugleslanga, który zaplanowano na ponad sześć godzin, rozpoczął się nad ranem naszego czasu. Zadaniem astronautów, poza montażem anteny, była także wymiana modułu zasilającego stację.

W piątek astronautom udało się zainstalować na zewnątrz stacji nowy zbiornik z ciekłym amoniakiem, który jest wykorzystywany do chłodzenia systemów nawigacyjnych.

Discovery, który wystartował z Florydy tydzień temu, przycumowany jest do ISS od poniedziałku. Podczas misji siedmioosobowa załoga promu oraz sześciu członków załogi stacji wyładowali łącznie prawie siedem ton zaopatrzenia i aparatury naukowej.

Discovery odcumuje z ISS dopiero we wtorek. Kolejny start wahadłowca planowany jest dopiero na listopad 2009 roku. Przed ostatecznym wycofaniem wahadłowców z eksploatacji w drugiej połowie 2010 r., NASA planuje jeszcze sześć misji.

Źródło: reuters, pap