Świat

Ostatni rosyjski żołnierz opuścił Gruzję

Świat

TVN24Rosjanie stacjonowali w Gruzji bez przerwy od 200 lat

- Wycofywanie żołnierzy rosyjskich i sprzętu wojskowego z Gruzji zostało zakończone - poinformował nad ranem dowódca rosyjskich wojsk lądowych, gen. Aleksiej Masłow. Ostatni pociąg z żołnierzami wyjechał z Gruzji w nocy.

- W ten sposób wycofywanie wojsk, które miało być zakończone zgodnie z układem rosyjsko-gruzińskim w 2008 r., dobiegło końca przed terminem - pochwalił się gen. Masłow.

Podkreślił, że "nie ma już rosyjskich żołnierzy w Gruzji, z wyjątkiem żołnierzy sił pokojowych w Abchazji, znajdujących się tam zgodnie z mandatem Wspólnoty Niepodległych Państw i tych, którzy wchodzą w skład mieszanych sił w Osetii Południowej".

Rosja powinna jeszcze - jak stanowi porozumienie z maja 2006 r. - przekazać Gruzji w przyszłym roku bazę morską w Batumi, nad Morzem Czarnym.

W spornych rejonach zostają

Rosjanie zostaną, ale na mocy porozumień wielostronnych, w Abchazji i Osetii Południowej, które w 1992 r. ogłosiły niezależność od Gruzji. W Osetii Południowej zgodnie z układem pokojowym z czerwca 1992 r. stacjonują siły rozjemcze złożone z żołnierzy osetyjskich, gruzińskich i rosyjskich.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24