Świat

"Ostatni dyktator w Europie": Dynastii nie będzie

Świat

TVN 24"Ostatni i jedyny dyktator w Europie"

- Przyjechaliście, żeby zobaczyć żywego dyktatora, jedynego i ostatniego w Europie - powtarzał z upodobaniem i ironią prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, udzielając we wtorek wywiadu agencji Reuters. Zapewnił, że w jego kraju rewolucji nie będzie.

58-letni przywódca Białorusi nie ustawał w powtarzaniu swym gościom, że Białoruś to geograficzne centrum Europy.

Rewolucja "nigdy nie wyjdzie"

Tak, jak robił to w ostatnich miesiącach przed wyborami prezydenckimi wobec obywateli, tak też w wywiadzie Łukaszenka obiecywał, że zadba o modernizację gospodarki i zbudowanie opartego na partiach systemu politycznego. Równocześnie całkowicie wykluczył rewolucję na Białorusi na kształt arabskiej wiosny.

- Nie ma żadnego sensu porównywać polityki Białorusi i na Bliskim Wschodzie. Jakaś grupa próbowała przez portale doprowadzić do sytuacji wybuchowej - powiedział, nawiązując do tzw. milczących protestów, gdy jego oponenci zbierali się w ubiegłym roku w miejscach publicznych i jedynie oklaskami wyrażali swój sprzeciw. - Nic z tego nie wyszło. I nigdy nie wyjdzie - oświadczył.

- Wy (na Zachodzie) nie lubicie kursu, jaki obiera Białoruś. Chcielibyście, by wszystko sprzedała - Rosjanom lub zachodnim firmom. Nie podoba się wam też to, że mamy dobre stosunki z Rosją. A to przesądziła nasza historia. Podczas ostatniej wojny wspólnie walczyliśmy z nazistami. Uratowaliśmy was, Europę, przed staniem się niewolnikiem swego własnego Fuehrera - mówił Łukaszenka.

Nie będzie dynastii

Przypomniał też, że Unia Europejska dostaje większą część ropy i gazu z Rosji przez rurociągi, które biegną przez Białoruś. - Komu jest potrzebna niestabilność w centrum Europy? Ani wam, ani nam, ani Rosji. Rozmawiajmy, przecież jesteśmy ludźmi - podkreślił.

Zaprzeczył, by na Białorusi byli więźniowie polityczni, dodając, że przypadki, na które wskazuje Zachód, dotyczą ludzi, którzy popełnili pospolite przestępstwa.

Zaprzeczył też, że przygotowuje jednego z synów na swego następcę. - To wymyśliła nasza "piąta kolumna". Gdy tylko ludzie zrezygnują z moich usług, wezmę teczkę pod pachę i odejdę - powiedział prezydent Białorusi.

Autor: adso/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24