Świat

Ostatni Anioł Pański. Benedykt XVI dziękuje po polsku

Świat

Aktualizacja:
Benedykt XVI żegna wiernych po polsku
tvn24Abdykacja papieża nastąpi 28 lutego o 20.

- Serdecznie pozdrawiam Polaków. Dziękuję wam za pamięć i dowody bliskości, które otrzymuję od was w tych dniach, a szczególnie za modlitwy - mówił po polsku papież podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Ostatniej przed czwartkową abdykacją.

Na ostatnią modlitwę Anioł Pański prowadzoną przez Benedykta XVI zjechały się tłumy wiernych. Na Placu św. Piotra było ich ponad 100 tysięcy. Żegnali papieża muzyką i okrzykami. Polacy transparentami i biało-czerwonymi flagami.

"Przez cierpienie i krzyż możemy dojść do chwały"

Zwracając się po polsku do wiernych papież powiedział: "Ewangelia dzisiejsza prowadzi nas na Górę Tabor, gdzie Chrystus odsłonił wobec uczniów blask swego Bóstwa i upewnił, że przez cierpienie i krzyż możemy dojść do chwały zmartwychwstania". Następnie dodał: "Umiejmy dostrzec Jego obecność, chwałę i Bóstwo w życiu Kościoła, w kontemplacji i w codziennych zdarzeniach. Z serca wam błogosławię".

Czas na "modlitwę i rozmyślania"

W rozważaniach poprzedzających modlitwę przypomniał swe słowa z orędzia na Wielki Post: "Życie chrześcijańskie to nieustanne wchodzenie na górę spotkania z Bogiem, aby później zejść, niosąc miłość i siłę, które z niego się rodzą, aby służyć naszym braciom i siostrom z taką samą miłością jak Bóg". - Drodzy bracia i siostry, odczuwam, że to Słowo Boże skierowane jest szczególnie do mnie, w tym momencie mojego życia - dodał papież.

Benedykt XVI zapewnił, że ustąpienie z urzędu nie oznacza porzucenia Kościoła. W rozważaniach poprzedzających modlitwę powiedział: "Pan wzywa mnie, by wejść na górę i poświęcić się jeszcze bardziej modlitwie i rozmyślaniom". - Ale to nie oznacza porzucenia Kościoła, a jeśli Bóg mnie o to prosi, to dlatego, żebym mógł dalej mu służyć z tym samym oddaniem i tą samą miłością , z jaką czyniłem to dotąd, ale w sposób bardziej dostosowany do mojego wieku i moich sił - mówił Benedykt XVI. Zwracając się do wiwatujących wiernych papież powiedział: - Dziękuję za waszą serdeczność.

Na zakończenie dodał: - Dziękuję, w modlitwie jesteśmy zawsze sobie bliscy. Po tych słowach ze szczelnie wypełnionego Placu świętego Piotra podniósł się donośny okrzyk: "Viva il Papa".

Abdykacja papieża

W poniedziałek ogłoszony zostanie dokument ustępującego Benedykta XVI, na mocy którego możliwe będzie przyśpieszenie konklawe - podał portal Vatican Insider. Przypuszcza się, że wybory nowego papieża zaczną się między 9 a 11 marca. Według przepisów konstytucji apostolskiej konklwe powinno zacząć się najwcześniej 15 marca.

Według prestiżowego portalu włoskiego dziennika "La Stampa" krótki dokument w formie motu proprio zawierać będzie poprawki do konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis" o wakacie w Stolicy Apostolskiej i wyborze papieża.

Konstytucja Jana Pawła II z 1996 roku postanawia, że konklawe może rozpocząć się co najmniej po 15 dniach od rozpoczęcia wakatu. Chodzi o to, aby wszyscy kardynałowie-elektorzy zdążyli przybyć do Rzymu. Obecna sytuacja jest jednak wyjątkowa, gdyż papież zapowiedział swą dymisję już 11 lutego. Datę rozpoczęcia konklawe wyznaczą kardynałowie podczas posiedzenia tuż po rozpoczęciu tzw. sede vacante, prawdopodobnie 1 marca, a więc dzień po ustąpieniu Benedykta XVI. Wszystko wskazuje na to, że konklawe odbędzie się w pierwszej połowie marca.

Autor: ktom/tr/bgr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: