Świat

Ostateczne wyniki wyborów w Afganistanie. Kilka tysięcy głosów unieważniono

Świat

WikipediaAszraf Ghani nowym prezydentem Afganistanu

Przyszły prezydent Afganistanu Aszraf Ghani uzyskał ponad 55 proc. głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich - poinformowała Niezależna Komisja Wyborcza, po raz pierwszy publikując wyniki po ponownym przeliczeniu głosów.

W niedzielę komisja ogłosiła - nie podając wyników - zwycięstwo Ghaniego; wcześniej tego dnia podpisał on porozumienie o podziale władzy ze swym rywalem Abdullahem Abdullahem, który kwestionował wyniki wyborów, zarzucając komisji wyborczej poważne oszustwa.

Zgodnie z porozumieniem o podziale władzy Abdullah Abdullah zostanie "szefem władzy wykonawczej" bądź owego szefa mianuje. Abdullah i Ghani obiecali, że uznają wyniki ponownego liczenia głosów i utworzą rząd jedności narodowej.

Unieważniono kilkaset tysięcy głosów

Na ceremonii w Kabulu w piątek przekazano Ghaniemu zaświadczenie potwierdzające jego zwycięstwo - uzyskanie 55,27 proc. z 7,12 mln głosów uznanych za ważne po ponownym przeliczeniu kart z drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbyła się 14 czerwca.

Wstępne wyniki, które opublikowano w lipcu, przypisywały Ghaniemu 56,4 proc. z ok. ośmiu milionów głosów, co, jak pisze AFP, sugeruje, iż w trakcie przeliczania głosów unieważniono kilkaset tysięcy głosów.

Przejmie władzę w poniedziałek

Prezydent elekt Aszraf Ghani - były minister finansów - w poniedziałek oficjalnie przejmie władzę po Hamidzie Karzaju, który rządził Afganistanem od r. 2001 - od czasu obalenia talibów.

Jednym z pierwszych posunięć nowego prezydenta ma być podpisanie porozumienia z USA dotyczącego pozostawienia w Afganistanie blisko 10 tys. żołnierzy amerykańskich. Siły koalicji międzynarodowej pod wodzą USA mają się wycofać z Afganistanu do końca roku 2014.

[object Object]
Krwawe walki z talibami w Kunduz. W nalotach zginęły kobiety i dzieciGoogle Earth
wideo 2/1

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości