Świat

Oskarżeni o podpalanie palestyńskich aut i malowanie na murach gwiazd Dawida

Świat


Ministerstwo Sprawiedliwości Izraela poinformowało o oskarżeniu trzech mieszkańców nielegalnego żydowskiego osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu o akty agresji wobec Palestyńczyków.

Jest to pierwszy przypadek, kiedy Szin Bet, izraelska służba bezpieczeństwa wewnętrznego, podjęła dochodzenie wobec sprawców aktów agresji przeciwko Palestyńczykom, określonych jako członkowie "nielegalnej organizacji". Szin Bet wypełniała dyrektywę, którą Ministerstwo Obrony Izraela wydało w 2013 r. - podkreśla korespondent wojskowy izraelskiego dziennika "Jedijot Achronot".

Trzej oskarżeni są mieszkańcami nielegalnego żydowskiego osiedla Hawat Gilad nieopodal Nablusu na północy Zachodniego Brzegu. Odpowiadają za podpalenie w listopadzie ub.r. w pobliskiej wsi Farata samochodów należących do Palestyńczyków. Według aktu oskarżenia, trzej sprawcy - w wieku 22, 23 i 25 lat - podpalili w palestyńskiej wsi dwa samochody i malowali tam na murach gwiazdy Dawida.

Zarzuca się im, że jako członkowie ultraprawicowej organizacji uczestniczyli w napadach na palestyńskich rolników oraz izraelskich Arabów; są też oskarżeni o bezczeszczenie chrześcijańskich i muzułmańskich miejsc kultu religijnego oraz napady z bronią w ręku na izraelskich pacyfistów. "Sąd podtrzymał wszystkie punkty oskarżenia" - napisał w czwartek "Jedijot Achronot".

"De facto bezkarni" osadnicy

Palestyńska organizacja obrony praw człowieka Al-Hak apelowała w listopadzie do Unii Europejskiej o zakaz wstępu na terytoria palestyńskie "de facto bezkarnych" żydowskich osadników, którzy dopuścili się aktów agresji wobec Palestyńczyków. Według ONZ, która powołuje się na izraelską organizację obrony praw człowieka Jesz Din, zanotowano ponad 400 aktów agresji żydowskich osadników przeciwko Palestyńczykom (licząc jedynie te, które spowodowały ofiary lub szkody materialne), ale "tylko 10 proc. dochodzeń w tych sprawach otwartych przez izraelską policję skutkowało jakimiś konsekwencjami".

Scarlett Johansson rezygnuje
Scarlett Johansson rezygnujetvn24

Autor: mtom / Źródło: PAP