"Osiągnęliśmy historyczną szansę na podpisanie porozumienia"


Iran i Chiny chcą zacieśnienia relacji gospodarczych oraz międzynarodowego porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego. - To historyczna szansa na porozumienie nuklearne z Iranem - ocenił szef MSZ Chin. - Trzeba wykorzystać olbrzymi potencjał współpracy - dodał prezydent Iranu.

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi wczoraj zakończył wizytę w Iranie, podczas której spotkał się m.in z prezydentem Hasanem Rowhanim.

Prezydent Iranu oraz szef chińskiej dyplomacji wyrazili chęć wzmocnienia dwustronnej współpracy gospodarczej. Współpraca ta ma być rozwijana zwłaszcza w sektorach infrastruktury, energetyki, przemysłu, produkcji rolnej oraz turystyki. Wang Yi ze swojej strony zapowiedział zachęcanie chińskich firm do inwestowania w Iranie oraz otwierania w nim nowych fabryk, by wykorzystać "olbrzymi potencjał do współpracy". Iran ma być również ważnym partnerem w ramach tworzonych obecnie przez Pekin nowych szlaków handlowych prowadzących z Chin do Europy, tzw. jedwabnych szlaków.

Pekin i Teheran o atomie

Politycy rozmawiali też o negocjacjach nt. irańskiego programu atomowego. - Osiągnęliśmy historyczną szansę na podpisanie porozumienia. Irańczycy go potrzebują, by korzystać z przysługującego im prawa do pokojowego wykorzystania energii nuklearnej oraz, by zniesione zostały międzynarodowe sankcje, które utrudniają rozwój gospodarczy Iranu - ocenił Wang Yi.

Ze swojej strony prezydent Iranu Hasan Rowhani podziękował Chinom za "sprawiedliwy i pozytywny" wkład w trwające negocjacje nuklearne i wspólne wysiłki za pomyślne ich zakończenie tak szybko, jak to możliwe.

Wstępne porozumienie w tej sprawie, wspólnie negocjowane z Iranem przez sześć światowych mocarstw, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Rosję i Chiny, planowane jest na koniec marca. Jego celem ma być ograniczenie irańskiego programu atomowego, aby wykluczyć możliwość wykorzystania go do celów wojskowych. W zamian za zgodę na te ograniczenia zniesione mają zostać międzynarodowe sankcje gospodarcze którymi objęty jest Iran.

Pekin i Teheran utrzymują bliskie relacje gospodarcze, handlowe i energetyczne, a import irańskiej ropy naftowej wzrósł w ubiegłym roku o prawie 30 procent. Relacje te rozwijane są w warunkach międzynarodowej izolacji Iranu przez państwa Zachodu. Wolę wydostania się z izolacji oraz pomyślnego zakończenia negocjacji nuklearnych w ubiegłym miesiącu zapowiedział prezydent Hasan Rowhani, w którym jako priorytetowe wskazał kwestie gospodarcze.

Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters, Xinhua