Oscar Pistorius złożył prośbę o warunkowe zwolnienie z więzienia

Autor:
js
/ prpb
Źródło:
PAP

Oscar Pistorius, południowoafrykański lekkoatleta, złożył prośbę o warunkowe zwolnienie po 10 latach odbywania kary. Przebywający w więzieniu niepełnosprawny sportowiec został skazany za zamordowanie swojej partnerki Reevy Steenkamp. Przeciwni skróceniu kary są jej rodzice.

Posiedzenie sądu, który będzie rozpatrywał wniosek Pistoriusa, ma odbyć się 31 marca. Jeśli sąd przychyli się do prośby, więzień będzie mógł wyjść na wolność.

Pistorius skazany za morderstwo

Pistorius w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku zastrzelił w swoim domu w Pretorii narzeczoną Reevę Steenkamp. W sądzie tłumaczył się, że był to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż wziął ją za włamywacza.

Pod koniec 2014 roku został skazany przez sąd pierwszej instancji na pięć lat pozbawienia wolności. Po apelacji prokuratury sąd wyższej instancji zmienił kwalifikację czynu na morderstwo i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Za morderstwo skazano go najpierw na sześć lat więzienia, a później wyrok podwyższono do 13 lat i pięciu miesięcy.

Obowiązujące w RPA prawo przewiduje minimalną karę 15 lat za morderstwo, ale sąd odliczył Pistoriusowi okres, który już spędził za kratami. O warunkowe zwolnienie mogą ubiegać się osoby, które odbyły połowę kary. W przypadku Pistoriusa wspomniany termin minął w lipcu 2021 roku.

Ojciec Reevy Steenkamp: On jest mordercą. Powinien więc pozostać w więzieniu

Przeciwni skróceniu kary są Barry i June, rodzice zamordowanej Reevy Steenkamp. "On jest mordercą. Powinien więc pozostać w więzieniu" - powiedział Barry Steenkamp w wywiadzie dla brytyjskiej gazety "Daily Mail", opublikowanym w lutym, w 10. rocznicę zabójstwa córki.

Oscar Pistorius - kim jest?

Urodzony 22 listopada 1986 roku w Johannesburgu biegacz, któremu w pierwszym roku życia w wyniku wrodzonych wad amputowano obie nogi, mimo zaawansowanego stopnia kalectwa od zawsze intensywnie uprawiał różne dyscypliny sportu: rugby, tenis, piłkę wodną, boks oraz zapasy. Jest rekordzistą świata wśród osób z niepełnosprawnościami w biegach na dystansie 100, 200 i 400 metrów.

W trzech igrzyskach paraolimpijskich: w Atenach, Pekinie i Londynie zdobył sześć złotych medali oraz po jednym srebrnym i brązowym.

15 lipca 2007 na mityngu IAAF, biegnąc na specjalnych protezach z włókna węglowego, wystąpił jako pierwszy biegacz z niepełnosprawnościami razem ze sprawnymi zawodnikami.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości