Świat

Orban zaprosił Junckera na Węgry

Świat


Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rozmawiał we wtorek rano z premierem Węgier Viktorem Orbanem i przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w jego kraju w najbliższych tygodniach - poinformował we wtorek rzecznik prasowy Komisji Margaritis Schinas.

- Przewodniczący Juncker rozmawiał telefoniczne dziś z premierem Viktorem Orbanem o sprawach, którymi są zainteresowane obie strony, a także, żeby przedyskutować ważne kroki milowe na drodze do Sybinu, gdzie zaplanowany jest nieformalny szczyt UE w maju 2019 roku - powiedział na konferencji prasowej Schinas.

W poniedziałek KE zapowiedziała, że Juncker pogratuluje Orbanowi wyraźnego zwycięstwa jego partii Fidesz w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) we wstępnym raporcie uznało, że ksenofobiczna retoryka i stronniczość mediów w kampanii przed wyborami na Węgrzech zawęziły przestrzeń debaty politycznej.

Schinas pytany o krytykę Budapesztu przez samą KE podkreślał, że procedury dotyczące naruszeń, jakie zostały wszczęte wobec Węgier, nie uniemożliwiają dialogu z władzami tego kraju.

Rządząca na Węgrzech koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) zdobyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych 48,51 proc. głosów. To wstępne wyniki po przeliczeniu 98,5 proc. głosów.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości