Świat

Trzymetrowy płot na granicy. "Jest w stanie powstrzymać dowolną liczbę ludzi"

Świat


Węgry ukończyły budowę drugiego ogrodzenia wzdłuż granicy z Serbią - ogłosił premier Viktor Orban. Od 2015 roku na Węgrzech obowiązuje stan kryzysowy wprowadzony z powodu masowego napływu imigrantów.

- Ogrodzenie ma 155 km długości i jest wysokie na trzy metry. Jest w stanie powstrzymać dowolną liczbę ludzi - powiedział w piątek Viktor Orban na antenie radia państwowego.

W 2015 roku Węgry stały się głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i imigrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej. Do czasu wzniesienia przez władze węgierskie ogrodzenia na granicy z Serbią i Chorwacją w 2015 roku na Węgry dostało się ponad 378 tysięcy migrantów.

Obecnie napływ uchodźców radykalnie zmalał, ale wciąż przedostają się oni na Węgry w pewnej liczbie, głównie przez granicę z Serbią.

Wnioski o azyl

W 2016 roku wnioski o azyl złożyło na Węgrzech 29,4 tysięcy osób, które następnie w zdecydowanej większości ruszyły dalej na zachód Europy. Azyl na Węgrzech przyznano 425 osobom.

Pod koniec marca na Węgrzech weszła w życie ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy. W marcu rząd przedłużył do 7 września stan kryzysowy, obowiązujący od 2015 roku z powodu masowego napływu migrantów.

Autor: tas/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kormany.hu