Świat

Orban broni konstytucji. Gotów do współpracy z UE

Świat


Premier Węgier Viktor Orban podkreślił w czasie środowej debaty w Parlamencie Europejskim, że zastrzeżenia Komisji Europejskiej nie dotyczą nowej węgierskiej ustawy zasadniczej, a wynikłe problemy między Brukselą a Budapesztem mogą zostać szybko rozwiązane. Szef Komisji Europejskiej apeluje o "ochronę zasad i swobód obywatelskich" na Węgrzech.

Ani jeden punkt konstytucji nie został zakwestionowany prawnie. Victor Orban, premier Węgier

Premier Węgier Viktor Orban podkreślił w czasie środowej debaty w Parlamencie Europejskim, że zastrzeżenia Komisji Europejskiej nie dotyczą nowej konstytucji Węgier, a wynikłe problemy między Brukselą a Budapesztem mogą zostać szybko rozwiązane. Szef rządu zaapelował w Strasburgu do UE o "wsparcie transformacji na Węgrzech".

- Ani jeden punkt konstytucji nie został zakwestionowany prawnie - powiedział Orban. Nowa ustawa zasadnicza obowiązuje od początku 2012 roku.

Zdaniem premiera Węgier, wynikłe problemy mogą zostać "szybko rozwiązane". Wyjaśnił, że w przyszłym tygodniu spotka się z szefem KE Jose Manuelem Barroso. - Mam nadzieję, że osiągniemy wyniki - powiedział Orban.

Apel Barroso

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział podczas debaty, że otrzymał pismo od premiera Węgier Viktora Orbana, w którym sygnalizuje on zamiar współpracy z KE. Barroso zaapelował do Węgier, by dowiodły zaangażowania w demokrację.

- Apeluję o ochronę zasad i swobód obywatelskich - oświadczył Barroso.

Źródło: PAP