Świat

Orban boleje nad "oddalaniem się" UE od Rosji. Chce budować blok przeciwko "separacji"

Świat

PAP/EPAViktor Orban jest jednym z największych przyjaciół Rosji w UE

Premier Węgier Viktor Orban w poniedziałek ponownie wyraził ubolewanie z powodu "oddalania się" Unii Europejskiej od Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Wyjaśnił, że chce sprzymierzyć się z innymi krajami UE, które także chcą spowolnienia tego procesu.

- Unia Europejska każdego dnia coraz bardziej oddala się od Rosji. Jest to złe nie tylko dla Węgier, ale dla całej UE - oświadczył szef konserwatywnego rządu, zwracając się do ambasadorów krajów UE w Budapeszcie.

Blok sprzeciwu wobec zimnej wojny z Rosją

Węgry chcą sprzymierzyć się z innymi krajami UE, które są zainteresowane spowolnieniem tego "procesu separacji" - powiedział Orban. Dodał, że w Grupie Wyszehradzkiej, w której skład wchodzą Czechy, Węgry, Polska i Słowacja, nie panuje jednomyślność w tej sprawie.

Według Orbana kraje bałtyckie i Polska postrzegają obecny konflikt na Ukrainie jako kwestię polityki bezpieczeństwa, podczas gdy Węgry są skłonne podchodzić do tego problemu z punktu widzenia gospodarczego.

- Będziemy szukać wsparcia krajów członkowskich UE, które chcą zatrzymać proces separacji Rosji - dodał Orban, nie wymieniając ani jednej stolicy, która byłaby gotowa przyłączyć się do jego inicjatywy.

Sankcje Unii

Celem unijnych sankcji, które od kilku miesięcy uderzają w rosyjską gospodarkę, jest zmuszenie prezydenta Rosji Władimira Putina do zrezygnowania z uznawanej przez Zachód za nielegalną aneksji Krymu oraz do tego, by przestał wspierać prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

Rosja odpowiedziała ostatnio na sankcje, wprowadzając zakaz importu produktów rolno-żywnościowych m.in. z UE i USA.

15 sierpnia Orban powiedział, że unijne sankcje handlowe nałożone na Rosję powinny być zrewidowane. Zdaniem Orbana sankcje te "dotykają bardziej nas niż Rosjan". Według Orbana izolacja Rosji może osłabić konkurencyjność krajów UE, głównie Niemiec. Rosja jest pierwszym partnerem handlowym Węgier poza UE.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości