Kolejne opóźnienie w dostawach szczepionki AstraZeneca. "Jedna z partii musi zostać sprawdzona"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Koncern AstraZeneca poinformował, że spóźni się z dostawą połowy planowanej na ten tydzień liczby dawek szczepionki przeciwko COVID-19 do krajów Unii Europejskiej - poinformowała w piątek agencja AFP. "Jedna z dwóch partii przeznaczonych do dostawy musi zostać sprawdzona" - tłumaczy firma.

- Zakomunikowaliśmy Komisji Europejskiej i państwom członkowskim w ubiegłym tygodniu, że jedna z dwóch partii przeznaczonych do dostawy musi zostać sprawdzona i zostanie dostarczona wkrótce - powiedział agencji AFP przedstawiciel brytyjsko-szwedzkiej firmy.

Jednocześnie koncern zapewnił, że dotrzyma harmonogramu dostaw zaplanowanych na cały drugi kwartał, choć "mogą wystąpić tygodniowe wahania w liczbie dostarczanych szczepionek ze względu na niewielkie opóźnienia w wypełnianiu fiołek i kontroli jakości".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Szczepionka AstraZenekiLeszek Szymański/PAP

Opóźnienia w dostawie połowy planowanych dostaw

Według "Financial Times" wstrzymana partia produktu zawiera 1,3 miliona z 2,6 miliona dawek, które miały trafić do państw Unii Europejskiej w tym tygodniu. Deficyt ma dotknąć wszystkich po równo.

W ciągu ostatniego tygodnia niektóre państwa Wspólnoty ograniczyły stosowanie szczepionki firmy, zalecając ją osobom starszym. To efekt informacji o występowaniu bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi połączonych z niedoborem płytek krwi, głównie u osób młodszych, zwłaszcza kobiet.

We Francji władze zaleciły osobom, które otrzymały już pierwszą dawkę preparatu AstraZeneki, by w ramach drugiej dawki przyjęły szczepionkę Pfizera lub Moderny. Dotyczy to 533 tysięcy osób poniżej 55. roku życia.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Tagi:
Raporty: