Opóźnienia, przekierowania. Belgijskie lotniska odcięte od świata

Wikipedia | Wim BladtWieża kontroli lotów na lotnisku w Brukseli

Wszystkie lotniska w Belgii zawiesiły loty ze względu na problem techniczny związany z kontrolą lotów. Samoloty mogą jedynie przelatywać nad terytorium Belgii na dużej wysokosci.

Europejska organizacja ds. bezpieczeństwa żeglugi powietrznej Eurocontrol poinformowała, że loty pozostaną zawieszone co najmniej do godz. 18.30 naszego czasu.

- Musieliśmy przekierować ok. 40 lotów - oświadczyła rzeczniczka portu lotniczego w Brukseli, który jest największym lotniskiem w Belgii.

Przed stanowiskiem narodowych linii lotniczych Brussels Airlines ustawiła się długa kolejka pasażerów, którzy chcą zmienić lot - pisze Reuters.

Pasażerowie, których awaria zastała w samolotach, musieli wrócić do terminalu. Oświadczono im także, że co najmniej do popołudnia ich loty się nie odbędą.

Awaria

Państwowy organ zarządzania ruchem lotniczym Belgocontrol jako powód utrudnień podaje niespodziewany wzrost mocy. Powód awarii nie jest znany: - Wzrost mocy odciął nasze awaryjne generatory, dlatego musieliśmy wyczyścić przestrzeń powietrzną.

Eurocontrol odpowiada za wyższą partię przestrzeni powietrznej. Oznacza to, że loty wysoko nad Belgią nie doznały żadnych niedogodności. Chodzi o maszyny latające na powierzchni powyżej 7,5 tys. metrów.

Z kolei francuski DGAC stwierdził, że belgijska awaria nie ma wpływu na ruch w tym kraju i jego lotniska mogą przejąć przekierowane loty.

Zawrócono wszystkie maszyny, które miały lądować na lotniskach w Antwerpii, Liege i Charleroi.

Tablica odlotów na lotnisku w Belgii w CharleroiPiotr

Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Wim Bladt

Pozostałe wiadomości