Świat

"Opodatkujcie nas" - proszą Francuzi

Świat

sxc.huBogaci Francuzi będą płacić większe podatki?

Część najbogatszych Francuzów wykazała się nie lada inicjatywą. Chcąc przyczynić się do rozwiązania finansowych problemów kraju zaoferowali, że zapłacą wyższe podatki.

Petycję podpisało 16 menadżerów, finansistów i bogaczy. Wymyślony przez nich podatek objąłby najbogatszych i najbardziej uprzywilejowanych.

Wśród apelujących są prezesi reklamowej grupy Publicis, banku Societe Generale, linii lotniczych Air France, koncernu spożywczego Danone i sieci telefonii komórkowej Orange. Wniosek poparła też najbogatsza kobieta Europy, Liliane Bettencourt z firmy L'Oreal, i Christophe de Margerie, szef giganta naftowego Total.

Chcą być solidarni

- Kiedy deficyt finansów publicznych i perspektywa pogorszenia się zadłużenia państwowego zagrażają przyszłości Francji i Europy, i kiedy rząd prosi wszystkich o solidarność, wydaje się koniecznością, abyśmy i my wnieśli swój wkład – piszą menadżerowie w petycji.

Pomysłodawcy zamieścili swoją propozycję na łamach internetowych tygodnika Le Nouvel Observateur. Zapewniają, że, jeśli francuskie władze na pomysł przystanął, podatek będzie naliczany w rozsądnych proporcjach.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu