Worki z pieniędzmi, złoto, narkotyki. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Świat

EuropolFilm promocyjny Europolu

We Francji, Belgii oraz Holandii zatrzymano 36 osób w ramach operacji wymierzonej w siatkę przestępczą zajmującą się praniem pieniędzy z handlu narkotykami w Europie - poinformowała we wtorek unijna agencja policyjna Europol.

W tej operacji - która miała miejsce 21 listopada - brało udział 450 funkcjonariuszy. W jej toku przejęto ok. 5,5 mln euro, 800 tys. euro w złocie, 10 kg kokainy i 785 kg konopi.

- Pracuję w Europolu od 16 lat i nigdy czegoś takiego nie widziałem - skomentował portugalski specjalista ds. przestępstw finansowych Pedro Felicio.

System "hawala"

Przestępcy zatrudniali pracowników, którzy zbierali pieniądze ze sprzedaży narkotyków w różnych krajach UE - ok. miliona euro każdego miesiąca - i dostarczali je do Belgii lub Holandii. Pieniądze trafiały później przez Bliski Wschód do Maroka.

Transfer następował dzięki systemowi "hawala". Polega on na sieci pośredników będących ze sobą w kontakcie, kiedy jedna osoba w jednym kraju wręcza pośrednikowi umówioną kwotę pieniędzy, pośrednik w innym kraju oddaje taką samą kwotę wskazanej osobie ze swojego kraju.

Następuje więc przepływ pieniędzy, ale fizycznie nie przekraczają one granic.

Nawet 400 mln euro do Maroka

W sumie, w ciągu czterech ostatnich lat, organizacja przestępcza wysłała do Maroka 300-400 milionów euro.

Europol, belgijskie, francuskie i holenderskie władze śledziły działania przestępców od 2015 roku, przy czym unijna agencja włączyła się do śledztwa w lipcu.

W komunikacie unijnej agencji policyjnej podkreślono, że "specjalną rolę" w schwytaniu sprawców odegrała Europejska Jednostka Współpracy Sądowej Eurojust, która ułatwiła wymianę informacji między trzema państwami.

Autor: pk/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Europol