Świat

Operacja "Brudne kitle lekarskie". Medycy podejrzani o nielegalne eksperymenty

Świat

sxc.huLekarze byli opłacani przez koncerny farmaceutyczne

Dziewięciu kardiologów zostało aresztowanych w piątek w Modenie na północy Włoch w ramach śledztwa pod kryptonimem "Brudne kitle lekarskie" w sprawie korupcyjnych powiązań z firmami produkującymi sprzęt medyczny.

Lekarze, zatrzymani przez karabinierów na wniosek prokuratury w Modenie, pracowali obecnie lub dawniej na oddziale kardiologii miejscowej polikliniki. Łącznie w rezultacie dochodzenia zarzuty postawiono 67 osobom.

Eksperymenty bez zgody

Dwanaście koncernów medycznych, z którymi powiązani byli lekarze, otrzymało zakaz podpisywania kontraktów z publiczną służbą zdrowia.

Śledztwo wszczęto po tym, gdy w zeszłym roku w trakcie wyjaśniania okoliczności śmierci dwóch pacjentów chorych na serce pojawiły się pierwsze sygnały o istnieniu grupy przestępczej złożonej z lekarzy i reprezentantów koncernów - producentów i dostawców sprzętu medycznego. Na jaw wyszło, że specjaliści prowadzili eksperymenty i badania bez wymaganej zgody oraz, jak wszystko na to wskazuje, przy użyciu wadliwego sprzętu.

Zatrzymanym i osobom objętym śledztwem postawiono szereg zarzutów, między innymi udziału w grupie przestępczej, sprzeniewierzenia mienia publicznego, korupcji, fałszerstw, narażenia narodowego funduszu zdrowia na straty oraz prowadzenia nielegalnych eksperymentów klinicznych.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu