Świat

ONZ: Ze wschodniej Ukrainy uciekło 70 proc. lekarzy. Sytuacja jest tragiczna

Świat

[object Object]
ONZ apeluje o pomoc dla Ukrainy. Setki tysięcy ludzi żyją tam w strasznych warunkachtvn24
wideo 2/24

W ogarniętym walkami Donbasie na wschodzie Ukrainy zniszczonych lub uszkodzonych zostało 15 szpitali, a 70 proc. lekarzy i personelu medycznego uciekło z domów. Sytuacja rannych i potrzebujących jest tragiczna - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która apeluje o zbiórkę pieniędzy.

Agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych poinformowała, że w obwodzie donieckim i ługańskim, gdzie przed wybuchem konfliktu żyło ok. 4,5 mln osób, zniszczonych lub poważnie uszkodzonych zostało w wyniku działań zbrojnych 15 szpitali, a 20 placówek medycznych zamknięto.

70 proc. personelu medycznego uciekło

Dodatkowo, w miejscach, gdzie szpitale działają, nie ma wystarczającej obsługi medycznej, bo aż 70 proc. lekarzy, pielęgniarek i innego personelu medycznego uciekło z domów, a wielu po prostu przestało narażać się na utratę życia i nie przychodzi do pracy.

WHO od kilkunastu tygodni stara się koordynować działania zmierzające do poprawy działania zaplecza medycznego na wschodniej Ukrainie, ale potrzebuje pieniędzy.

Specjaliści z WHO ocenili, że jak najszybciej w te miejsca powinna przybyć pomoc w postaci 14 mln euro, która pozwoliłaby na poprawę sytuacji osób rannych, chorych i starszych.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso/tr/kwoj / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: