Walczą ze sobą od trzech lat. Zgodzili się na rozmowy pokojowe


Strony trwającej od ponad trzech lat wojny w Jemenie, uznawany przez społeczność międzynarodową rząd tego państwa oraz rebelianci Huti, zgodziły się rozpocząć rozmowy pokojowe - poinformował specjalny wysłannik ONZ do Jemenu Martin Griffiths.

Wkrótce zwołane zostanie spotkanie zwaśnionych stron w Szwecji - zapowiedział Griffiths w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dodał, że wspierani przez Iran Huti są bliscy osiągnięcia porozumienia o wymianie więźniów z jemeńskim rządem, któremu pomaga Arabia Saudyjska.

Cel: zakończyć wojnę

Griffiths przesłał stronom konfliktu swoją wizję "prowadzonych przez ONZ inkluzywnych jemeńskich negocjacji, by zakończyć wojnę (...)".

Specjalny wysłannik ONZ przyznał, że po zabójstwie w konsulacie w Stambule krytycznego wobec władz w Rijadzie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego wojna w Jemenie spotyka się ze zwiększonym zainteresowaniem opinii publicznej. "Musimy wykorzystać pozytywny rozwój międzynarodowej sytuacji w sprawie Jemenu" - oświadczył Griffiths. Próby rozmów pokojowych były już podejmowane przez specjalnego wysłannika ONZ dwukrotnie, ale za każdym razem Huti odmawiali udziału w negocjacjach.

Trzy lata krwawego konfliktu

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła międzynarodowa koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej (Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie). Koalicja często jest oskarżana o dokonywanie ataków przeciwko cywilom w Jemenie. Przyznaje się do przeprowadzenia pewnych ataków, ale systematycznie oskarża Hutich o używanie cywilów jako żywych tarcz. Według ONZ wojna w Jemenie wywołała "największy kryzys humanitarny" i w świetle oficjalnych statystyk pochłonęła prawie 10 tysięcy ofiar. Rzecznik ONZ Jens Laerke przyznał jednak w rozmowie z tvn24.pl, że wspomniana liczba jest "niedoszacowana".

Autor: momo/adso/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: