Brakuje wody, żywności i leków. ONZ: sankcje mogą pogorszyć sytuację

TVN24


Najnowsze amerykańskie sankcje obejmujące transfery finansowe związane ze sprzedażą ropy z Wenezueli mogą pogorszyć kryzys gospodarczy w tym kraju - powiedziała w środę wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet.

- Obawiam się, że najnowsze sankcje USA nałożone na wenezuelski sektor naftowy doprowadzą do pogorszenia sytuacji gospodarczej - stwierdziła Bachelet na spotkaniu Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Zwróciła uwagę, że w Wenezueli pogorszył się dostęp do żywności, wody oraz lekarstw. Oceniła również, że wenezuelskie władze nie zareagowały odpowiednio na kryzys, który spowodował, że miliony Wenezuelczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny.

Była chilijska prezydent zarzuciła też rządowi w Caracas, że podległe mu siły bezpieczeństwa wspierane przez prorządowe bojówki dopuściły się zabójstw, tortur oraz nadużywały przemocy. Ma to być udokumentowane przez jej biuro.

Kryzys w Wenezueli

W Wenezueli od blisko dwóch miesięcy trwa stan dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro lider opozycji Juan Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał prezydenturę rywala za nielegalną.

Wiele krajów, w tym USA i większość państw Unii Europejskiej, uznało Guaido za prawowitego prezydenta Wenezueli.

Opozycja oskarża reżim Maduro o doprowadzenie bogatego w ropę i zamożnego niegdyś kraju do krachu gospodarczego. USA nałożyły na Caracas surowe sankcje mające odciąć reżim od systemu finansowego i dochodów z eksportu ropy.

Maduro, który nazywa Guaido marionetką Stanów Zjednoczonych, ma jednak nadal poparcie sił zbrojnych, a na arenie międzynarodowej - Rosji i Chin.

Autor: ft//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: