Apelują do władz Wenezueli: sądy wojskowe nie mogą sądzić cywilów

kremlin.ruZdjęcie: prezydent Wenezueli Nicolas Maduro

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka wezwało władze Wenezueli, by nie wykorzystywały sądów wojskowych do sądzenia osób cywilnych. W ostatnich trzech miesiącach przed trybunałami wojskowymi postawiono w tym kraju około 50 cywilów.

"Nalegamy, aby rząd niezwłocznie zaprzestał wykorzystywania wojskowego wymiaru sprawiedliwości do sądzenia osób cywilnych, ponieważ jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym i prawami człowieka, zwłaszcza zaś z poszanowaniem prawa do sprawiedliwego procesu i gwarancji" - oświadczyła w piątek rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka (UNHCHR) Liz Throssell na konferencji prasowej w Genewie.

Nakazy uwięzienia

Wiceprezydent Wenezueli Tareck El Aissami zapowiedział w czwartek, że wojskowy wymiar sprawiedliwości wyda nakazy uwięzienia wszystkich, którzy będą próbowali przeszkadzać w wyznaczonych na 30 lipca wyborach do Zgromadzenia Konstytucyjnego.

Ignorując demokratycznie wybrane Zgromadzenie Narodowe, w którym ogromną przewagę ma opozycja, Zgromadzenie Konstytucyjne będzie miało za zadanie uchwalenie nowej ustawy zasadniczej. Jak podkreśla wenezuelska opozycja reprezentowana przez Koalicję na rzecz Jedności Demokratycznej, celem tej operacji jest zachowanie władzy przez prezydenta Nicolasa Maduro i Zjednoczoną Partię Socjalistyczną Wenezueli (PSUV).

Autor: tas/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości