TVN24 | Świat

ONZ. Prezydent Chin Xi Jinping zapowiada włączenie się w walkę z ociepleniem klimatu

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Chiny zamierzają aktywnie włączyć się do walki z ociepleniem klimatu – zapowiedział prezydent Xi Jinping podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W związku z tym Chiny nie będą budować elektrowni węglowych za granicą.

- Chiny wzmocnią swoje wsparcie dla innych krajów rozwijających się, aby promować zieloną i niskoemisyjną energię i nie będą budować nowych elektrowni węglowych za granicą – zapewnił prezydent Chin Xi Jinping. Obiecał też dostarczyć światu dwa miliardy dawek szczepionki przeciw COVID-19 do końca roku.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Przemówienie Xi zostało nagrane wcześniej i odtworzone podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ, bowiem chiński prezydent nie przybył do Nowego Jorku. Xi podkreślił, że Chiny mają pokojowe intencje w stosunkach międzynarodowych i "nie mają zamiaru ani nikogo najeżdżać, ani zastraszać, ani starać się narzucać komukolwiek swojej hegemonii".

- Spory między krajami należy rozwiązywać poprzez dialog i współpracę - zaznaczył przywódca Chińskiej Republiki Ludowej. - Sukces jednego kraju nie musi oznaczać porażki innego kraju. Świat jest wystarczająco duży, aby pomieścić wspólny rozwój i postęp wszystkich państw - podkreślał Xi.

Prezydent Chin: musimy dążyć do dialogu

Jak pisze agencja AP, chiński przywódca, nie wymieniając z nazwy Stanów Zjednoczonych, powiedział, że "interwencje wojskowe z zewnątrz i tak zwane transformacje demokratyczne pociągają za sobą wyłącznie szkody". - Musimy dążyć do dialogu i inkluzywności zamiast konfrontacji i wykluczenia – mówił Xi.

Wcześniej we wtorek amerykański prezydent Joe Biden w czasie swojego przemówienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ nawiązał do konkurencji z Chinami. Prezydent USA zapowiedział, że choć jego kraj będzie "energicznie rywalizować", bronić swoich wartości i sojuszników, to nie będzie dążyć do "nowej zimnej wojny".

Autor:asty/kab

Źródło: PAP