Świat

ONZ potępiła Koreę Płn. za próbę rakietową

Świat


Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie potępiła w poniedziałek Koreę Północną za dokonanie 5 kwietnia próby rakiety balistycznej dalekiego zasięgu. W wydanym oświadczeniu Rada uznała, że Phenian złamał stosowny zakaz ONZ oraz zażądała wzmocnienia obowiązujących już sankcji wobec Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

"Rada Bezpieczeństwa potępia dokonane 5 kwietnia 2009 roku przez KRL-D wystrzelenie rakiety, które jest w sprzeczności z rezolucją Rady Bezpieczeństwa nr 1718 z 2006 roku" - głosi oświadczenie. Rezolucję nr 1718, nakazującą Korei Północnej wstrzymanie startów rakiet balistycznych i prób nuklearnych, uchwalono w następstwie północnokoreańskiego eksperymentu z bojowym ładunkiem jądrowym.

Satelita czy rakieta?

Władze KRL-D twierdzą, że 5 kwietnia wystrzeliły sztucznego satelitę Ziemi. Jednak zdaniem Japonii i państw zachodnich, była to w rzeczywistości próba bojowego pocisku balistycznego dalekiego zasięgu, co wzmogło ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego w regionie.

Tokio dążyło do uchwalenia przez Radę Bezpieczeństwa rezolucji, jednoznacznie deklarującej złamanie przez Phenian rezolucji nr 1718. Przeciwstawiły się temu jednak dysponujące w Radzie prawem weta Rosja i Chiny, według których start północnokoreańskiej rakiety nie oznaczał takiego aktu.

Zdaniem cytowanych przez Reutera analityków, retoryka poniedziałkowego oświadczenia Rady ma w znacznej mierze wydźwięk symboliczny i jest mało prawdopodobne, by dokument ten zapowiadał wzmocnienie sankcji wobec KRL-D.

Źródło: PAP