Świat

ONZ pogroziła Iranowi

Świat

Reozlucja została przyjęta jednogłośnie
aptnReozlucja została przyjęta jednogłośnie

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła kolejną rezolucję wzywającą Iran do wstrzymania programu nuklearnego. Dotychczasowe rezolucje Iran ignorował.

Sobotnia rezolucja jest czwartą, za pośrednictwem której Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa Iran do zakończenia programu nuklearnego. Rada nie nałożyła jednak na ten kraj sankcji. Przeciwne temu są Rosja i Chiny.

Iran blokuje prace MAEA

Rezolucja, oznaczona numerem 1835, przypomina o obowiązywaniu trzech poprzednich i wzywa do "pełnego i bezwłocznego wstrzymania wzbogacania uranu". Ponadto wzywa do spełnienia wymogów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jak twierdzi jej szef, Mohamed El Baradei, Iran wstrzymuje informacje niezbędne do wyjaśnienia materiałów wywiadowczych 10 krajów, według których Teheran kontynuuje prace w celu budowy broni atomowej. CZYTAJ WIĘCEJ

El Baradei niedawno oświadczył, że blokowanie prac Agencji przez Teheran stanowi "poważny problem". Jednocześnie zastrzegł, że Iran może oczyścić się z podejrzeń, dostarczając MAEA dowodów, że nie prowadzi prac nad bombą atomową.

Zachód chce zaostrzenia sankcji


Źródło zdjęcia głównego: aptn