ONZ: Państwo Islamskie dokonuje zbrodni przeciwko ludzkości

Świat

Aktualizacja:
PAP/EPARada Praw Człowieka ONZ potępiła Państwo Islamskie

Rada Praw Człowieka ONZ potępiła w poniedziałek zbrodnie dżihadystów z Państwa Islamskiego w Iraku. Jednomyślnie przyjęto rezolucję, w której żąda się pociągnięcia do odpowiedzialności karnej winnych tych zbrodni.

Podkreślono, że prześladowania mniejszości religijnych i etnicznych przez Państwo Islamskie są zbrodnią przeciwko ludzkości. Rada Praw Człowieka ONZ postanowiła wysłać do Iraku ekspertów, których zadaniem będzie zebranie dowodów zbrodni popełnianych przez Państwo Islamskie. Z wnioskiem takim wystąpił rząd iracki.

Masowe egzekucje

Na obszarach opanowanych przez Państwo Islamskie dochodzi do masowych egzekucji, porwań, tortur i gwałtów - wskazała zastępczyni wysokiej komisarz ONZ ds. praw człowieka Flavia Pansieri. Całe społeczności są narażone na okrutne prześladowania z powodu pochodzenia lub religii.

W rezolucji zaapelowano zarazem do rządu irackiego o poszanowanie prawa międzynarodowego podczas zwalczania Państwa Islamskiego. Wskazano, że ewentualne zbrodnie armii irackiej i formacji, które ją wspierają, również muszą zostać ukarane.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/35

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: