Świat

ONZ nie potępi Korei Płn.

Świat


Stany Zjednoczone zaproponowały w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ kompromisowe rozwiązanie sporu ws. ambicji zbrojeniowych Korei Północnej. Zamiast formalnej rezolucji, potępiającej Phenian ma zostać przedstawione jedynie oświadczenie przewodniczącego Rady - podały w piątek japońskie media.

Sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Japonii, Shintaro Ito zapowiedział jednak w piątek, iż Tokio nadal zabiegać będzie by Rada przyjęła rezolucję, potępiającą wystrzelenie przez Koreę Płn. rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.

Rada Bezpieczeństwa ONZ od poniedziałku nie jest w stanie wypracować wspólnego stanowiska ws. północnokoreańskiej próby rakietowej. Podczas gdy Japonia zdecydowanie domaga się potępiającej Phenian rezolucji, inicjatywa ta blokowana jest przez Chiny.

Rezolucja kontra oświadczenie

Jaka jest różnica między rezolucja a oświadczeniem? Otóż rezolucja Rady ma charakter obligatoryjny a oświadczenie przewodniczącego nie zobowiązuje do żadnych działań i sprowadza się do wyrażenia opinii.

Korea Płn. utrzymuje, że jej rakieta Taepondong-2 umieściła na orbicie satelitę komunikacyjnego, który ma nadawać pieśni patriotyczne. Według państw zachodnich, była to próba rakiety dalekiego zasięgu i Phenian nie umieścił na orbicie żadnego satelity.

Źródło: PAP