Świat

ONZ: na wschodzie Ukrainy zginęło już ponad 2 tys. osób

Świat

tvn24Mieszkańcy Doniecka i Ługańska, którzy nie uciekli z miast, chowają się przed ostrzałami w schronach i piwnicach

Ponad 2,1 tys. osób zginęło, a ponad 5 tys. odniosło obrażenia w trwającym od połowy kwietnia konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy - wynika z najnowszego bilansu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Liczby podawane przez organizację są alarmujące. Według stanu na 15 sierpnia w wyniku walk zginęło 2119 osób. Wśród nich było co najmniej 20 dzieci. Do 13 sierpnia ranne zostały 5043 osoby.

"155,8 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania i przemieszczenia się w granicach Ukrainy; 188 tys. ludzi uciekło do Rosji" - napisano w raporcie.

Z opracowania wynika, że w ciągu pięciu dni, od od 10 do 15 sierpnia, Ługańsk i Donieck - stolice dwóch objętych walkami obwodów na wschodzie Ukrainy - opuściło 22 tys. ludzi.

Ruszyły pierwsze ciężarówki białego konwoju

Tymczasem rosyjska agencja ITAR-TASS podała, powołując się na rosyjskie MSZ, że pierwsza grupa pojazdów z pomocą humanitarną z Rosji ruszyła w stronę Ługańska trasą wstępnie planowaną przez Rosjan.

Szef operacji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) w Europie i Azji Środkowej Laurent Corbaz spotkał się w środę w Moskwie z wiceszefem MSZ Rosji Siergiejem Riabkowem w sprawie rosyjskiego konwoju z pomocą humanitarną dla wschodniej Ukrainy. "Omawiano kwestie związane z zapewnieniem pilnej dostawy rosyjskiego konwoju humanitarnego na tereny, które ucierpiały w wyniku działań wojennych na południowym wschodzie Ukrainy" - poinformowano w MSZ.

We wtorek rzeczniczka genewskiej centrali MKCK ds. Europy i Azji Środkowej Anastasia Isiuk podawała, że Corbaz "przeprowadzi w Moskwie rozmowy z wysoko postawionymi przedstawicielami władz na temat działalności humanitarnej MKCK na Ukrainie, a w szczególności kwestii rosyjskiego konwoju humanitarnego przeznaczonego dla wschodniej Ukrainy".

Prawie 290 rosyjskich ciężarówek, wiozących 1856 ton pomocy humanitarnej dla wschodniej Ukrainy, przebywa od czwartku w Kamieńsku Szachtyńskim, około 30 km od przejścia granicznego Donieck-Izwarino (ukr. Izwaryne), oczekując na uregulowanie formalności związanych z wjazdem konwoju na terytorium Ukrainy.

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: