ONZ ma kłopoty finansowe. "Stany Zjednoczone są głównym dłużnikiem"

Świat


Waszyngton "próbuje podważyć pracę ONZ" - oświadczyło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Resort zarzucił USA, że zalegają z opłatami składek członkowskich. Wcześniej sekretarz generalny organizacji Antonio Guterres oznajmił, że "Narody Zjednoczone stoją w obliczu najpoważniejszego w tej dekadzie kryzysu finansowego".

W niedzielnym komunikacie rosyjskie MSZ podkreśliło, że "Stany Zjednoczone są głównym dłużnikiem wobec budżetu ONZ". Resort szacuje, że dług Waszyngtonu przekroczył 1 miliard dolarów.

"Waszyngton podejmuje oczywiste próby podważenia pracy Organizacji: wraz z nieprzewidywalną i stronniczą polityką wydawania wiz amerykańskich członkom delegacji, zaangażowane są także dźwignie finansowe" - podkreślił resort dyplomacji.

Jak przypomniał dziennik "Kommiersant", wcześniej rosyjska strona poinformowała, że ambasada USA w Moskwie nie wydała wiz dziesięciu przedstawicielom Rosji, którzy mieli się udać do Nowego Jorku na wrześniową sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

"Nasza praca i nasze reformy są zagrożone"

9 października sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oznajmił, że Narody Zjednoczone stoją w obliczu najpoważniejszego w tej dekadzie kryzysu finansowego. Jak stwierdził, może to zakłócić pracę organizacji i zagrozić zapowiadanemu procesowi reform.

Guterres powiedział, że kłopoty finansowe ONZ są spowodowane niewywiązywaniem się przez państwa członkowskie z obowiązku płacenia rocznych składek budżetowych. - Nasza praca i nasze reformy są zagrożone. (…) Organizacja ryzykuje wyczerpaniem rezerw do końca miesiąca i zaleganiem z płatnościami dla pracowników i dostawców – wskazał.

Według rzecznika ONZ Stephane Dujarrica składki uiściło dotychczas 129 z 193 państw członkowskich ONZ, w tym ostatnio Syria. Rzecznik wezwał pozostałych, aby dopełnili pilnie tego obowiązku i dokonali wpłat w całości. Przestrzegał, że w przeciwnym razie może dojść do zakłócenia działalności organizacji na całym świecie.

Autor: tas/tr / Źródło: mid.ru, Kommiersant, PAP

Źródło zdjęcia głównego: I, Aotearoa CC BY-SA Wikipedia