Świat

ONZ: dżihadyści mordują wokół Mosulu. Gromadzą chemikalia

Świat


Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS) zabili w tym tygodniu dziesiątki ludzi wokół Mosulu. Dżihadyści gromadzą zapasy amoniaku i siarki na obszarach zamieszkanych przez cywilów, aby - być może - użyć ich jako broni chemicznej - alarmuje w piątek ONZ.

Jak poinformowała z kolei rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR) Ravina Shamdasani, w mieście Hammam al-Alil, około 25 km na południe od Mosulu, odkryto masowy grób, w którym było ponad sto ciał.

Wcześniej takie informacje podawały irackie służby bezpieczeństwa.

Udawał nieżywego

Rzeczniczka zastrzegła, że był to tylko jeden z wielu takich masowych grobów.

Powodem egzekucji była "zdrada lub współpraca" z irackimi siłami, które próbują odbić Mosul z rąk dżihadystów, korzystanie z zabronionych telefonów komórkowych lub dezercja. Rzeczniczka podając te informacje powoływała się na osoby przebywające w Mosulu i okolicach, w tym na mężczyznę, który udawał nieżywego podczas egzekucji.

Jak relacjonowała, na ulicach starej części Mosulu rozmieszczono ludzi - najpewniej nastolatków lub chłopców - z pasami z materiałami wybuchowymi.

Ofensywa na bastion dżihadystów

Iracka ofensywa na Mosul, który jest bastionem IS w Iraku, rozpoczęła się trzy tygodnie temu. Od tego czasu domy opuściły 33 tys. osób z 1-1,5 mln mieszkańców miasta. Mosul został opanowany przez tzw. Państwo Islamskie w czerwcu 2014 roku.

Walki toczą się wokół Mosulu na północy Irakutvn24

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości