TVN24 | Świat

ONZ: dzieci w Somalii umierają z głodu na naszych oczach, sytuację pogarsza blokada ukraińskich portów

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Ryzyko klęski głodu w Somalii
ENEXRyzyko klęski głodu w Somalii

Przedstawiciel Światowego Programu Żywnościowego (WFP) ostrzega, że tylko masowe inwestycje w infrastrukturę humanitarną mogą złagodzić panującą w Somalii klęskę głodu. Sytuację w dotkniętym suszą kraju pogarsza rosyjska agresja na Ukrainę i wynikająca z niej blokada żywności w czarnomorskich portach – zauważył brytyjski dziennik "Guardian".

- Tylko szybka i znacząca pomoc uchroni Somalię przed klęską głodu, już dziś dzieci umierają tam na naszych oczach - ostrzegł Michael Dunford ze Światowego Programu Żywnościowego (WFP), cytowany w środę przez dziennik "Guardian".

Sytuację w dotkniętym suszą kraju pogarsza rosyjska agresja na Ukrainę i wynikająca z niej blokada żywności w czarnomorskich portach.

Ryzyko klęski głodu w SomaliiENEX

Michael Dunford, dyrektor regionalny WFP odpowiedzialny za Róg Afryki, wezwał liderów grupy G7 do udzielenia szybkiego i znacznego wsparcia, które pomoże uchronić region przed katastrofą humanitarną. - Potrzebujemy pieniędzy teraz, tylko masowe inwestycje w infrastrukturę humanitarną mogą złagodzić panującą w Somalii sytuację - powiedział.

Ryzyko klęski głodu w Somalii

Róg Afryki doświadcza najbardziej dotkliwej od czterech dekad suszy. Sytuację w regionie pogarsza wzrost cen żywności spowodowany rosyjską agresją na Ukrainę i blokadą ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.

Na obszarze całej wschodniej Afryki blisko 90 mln osób mierzy się z "poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego", co oznacza wzrost o 90 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - podał "Guardian".

- W mojej ponad dwudziestoletniej pracy nigdy nie widziałam klęski humanitarnej poważniejszej niż ta, której dziś doświadczają Somalijczycy - oceniła Claire Sanford z organizacji Save the Children. - Jej najpoważniejszych konsekwencji doświadczą zamieszkujące Somalię dzieci - dodała.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości