Świat

ONZ: Chcemy śledztwa ws. masakry

Świat


Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła w Genewie rezolucję w sprawie konfliktu w Syrii. Rada domaga się śledztwa ws. udziału zagranicznych bojowników w wojnie domowej i masakry w syryjskim mieście Al-Kusajr.

Rezolucja, której projekt został przedłożony przez USA, Turcję i Katar, została przyjęta głosami 36 spośród 47 państw członkowskich Rady.

Śledztwo w sprawie rzezi

Autorzy rezolucji domagają się przeprowadzenia "niezależnego śledztwa" w sprawie "niedawnych rzezi w Al-Kusajr", którego wyniki powinny zostać przestawione w specjalnym raporcie we wrześniu.

W tekście dokumentu autorzy "potępiają interwencję zagranicznych bojowników, którzy walczą w Al-Kusajr po stronie syryjskiego reżimu"; wyrażają też zaniepokojenie tym, że "zaangażowanie zagranicznych rebeliantów stanowi poważne zagrożenie dla stabilności całego regionu". Rada domaga się też "swobodnego i nieutrudnianego dostępu" pracowników organizacji humanitarnych do miejsc starć, a zwłaszcza do Al-Kusajr.

"Oblężenie jest, ale masakry nie ma"

Ambasador Syrii przy Radzie Fajsal Chabbaz Hamui powiedział podczas obrad, że w "Al-Kusajr nie było żadnej masakry". Jednak ambasador USA Eileen Chamberlain Donahoe odparła, że "niedawne ataki lotnicze i ostrzał artyleryjski spowodowały w Al-Kusajr śmierć co najmniej 183 cywili". "Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone spektakularnym wzrostem znaczenia Hezbollahu w Syrii" - dodała Donahoe, wyjaśniając, że udział bojowników tej libańskiej organizacji w wojnie w Syrii przyczynia się do destabilizacji nie tylko tego kraju, ale też Libanu i całego regionu.

Terroryści wspierają Asada

Hezbollah już jesienią 2012 roku zaangażował się w konflikt w Syrii. Ugrupowanie to, które od dawna ma bliskie związki z Iranem, uznawane jest przez USA i kilka innych krajów za organizację terrorystyczną. Rada przyjęła rezolucję w czasie, gdy USA i Rosja usiłują doprowadzić do konferencji zwanej Genewą 2, podczas której negocjacje podjęłyby obie strony konfliktu syryjskiego.

Autor: rf/tr/k / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: