Świat

Kolejne rozmowy w sprawie Syrii. ONZ zwołuje spotkanie

Świat


Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura poinformował, że zwołuje na 10 lipca w Genewie kolejną rundę wewnątrz syryjskich rozmów pokojowych z udziałem przedstawicieli syryjskiego rządu i zbrojnej opozycji.

- De Mistura chciałby zawiadomić, że zwołuje siódmą rundę syryjskich negocjacji w Genewie. Rozmowy rozpoczną się 10 lipca - podało w sobotę biuro specjalnego wysłannika ONZ do Syrii. - Kolejne rundy negocjacji zaplanowane są na sierpień oraz wrzesień - dodało.

Wcześniej w tym tygodniu De Mistura oświadczył, że rozmowy pokojowe będą uzależnione od postępu w wytyczaniu "stref deeskalacji" w Syrii.

"Wstrzymanie ognia"

Syryjska armia ogłosiła w sobotę, że zawiesza operacje zbrojne w położonym na południu Syrii mieście Dara na 48 godzin od 12:00 lokalnego czasu. W oświadczeniu przekazanym za pośrednictwem państwowej agencji SANA wyjaśniono, że wstrzymanie ognia ma wesprzeć "wysiłki w kierunku pojednania".

W reakcji na ten krok syryjskiego rządu Departament Stanu USA wezwał syryjską opozycję do przestrzegania zawieszania broni i umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej potrzebującym.

Dotychczasowe rozmowy prowadzone w Genewie pod auspicjami ONZ nie przyniosły konkretnych rezultatów, mimo pewnych postępów, które przedstawiciele władz w Damaszku i zbrojnej opozycji osiągnęli podczas negocjacji w marcu.

Rozmowy dotyczące "stref deeskalacji"

We wtorek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował, że rozmowy między Rosją, Turcją i Iranem dotyczące "stref deeskalacji" odbędą się w Astanie na początku lipca. Memorandum w sprawie "stref deeskalacji" strony podpisały w stolicy Kazachstanu w maju, co zostało przyjęte przez ONZ z zadowoleniem.

Rosja i Iran wspierają prezydenta Syrii Baszara el-Asada w jego walce z popieraną przez zachód opozycją. Zarówno syryjskie siły rządowe, jak i zbrojna opozycja walczą przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już ponad sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tysięcy ludzi, a 11 milinów Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Autor: KB/gry / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: