Omikron rozprzestrzenia się. WHO apeluje o przyspieszenie szczepień

Autor:
momo
Źródło:
Reuters, PAP

Rządy powinny pilnie zweryfikować swoje strategie w walce z COVID-19 i przyspieszyć program szczepień, by spowolnić rozprzestrzenianie się wariantu omikron - oświadczył w środę sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wcześniej w środę WHO poinformowała, że wariant koronawirusa omikron wykryto już w 57 państwach na świecie.

Rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa na świecie może mieć poważny wpływ na bieg pandemii. Czas, by go powstrzymać jest teraz, zanim fala pacjentów zakażonych omikronem zaleje szpitale - powiedział szef WHO na środowej konferencji prasowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Wzywamy wszystkie kraje do zwiększenia nadzoru, testowania i sekwencjonowania - zaapelował. Jak dodał, jeżeli osiądziemy teraz na laurach, "zapłacimy za to ludzkim życiem".

Omikron rozprzestrzenia się po świecie

Wcześniej w środę WHO poinformowała, że wariant koronawirusa omikron wykryto już w 57 państwach na świecie. Przypadki nowej mutacji zdiagnozowano m.in. w Czechach i Niemczech - wynika z gromadzącej dane o genomie SARS-CoV-2 bazy GISAID, na którą powołuje się organizacja. Tego samego dnia główna agencja zdrowia ONZ informowała także o rosnącej liczbie nowych przypadków COVID-19 w południowej Afryce, m.in. w Zimbabwe.

WHO w cotygodniowym raporcie opublikowanym w środę przekazała, że wciąż potrzeba więcej danych na temat omikronu, by dokładnie ocenić zagrożenie tego wariantu oraz to, czy jego mutacje wpływają na osłabienie odporności nabytej poprzez szczepienia. "Nawet jeżeli poziom zagrożenia (nowego wariantu - red.) jest taki sam lub niższy od delty, to należy się spodziewać wzrostu liczby hospitalizacji wraz ze wzrostem zakażeń" - napisano w raporcie.

Omikron to piąty wariant SARS-CoV-2 uznany przez WHO jako budzący obawy (ang. variant of concern - VOC). Pozostałe cztery to: alfa (po raz pierwszy wykryty w Wielkiej Brytanii), beta (po raz pierwszy wykryty w RPA), gamma (po raz pierwszy wykryty w Brazylii) i delta (po raz pierwszy wykryty w Indiach).

Autor:momo

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości