TVN24 | Świat

Pilne spotkanie ministrów zdrowia grupy G7. W sprawie pojawienia się wariantu omikron

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/tr
Źródło:
PAP

Brytyjskie ministerstwo zdrowia i opieki społecznej ogłosiło, że na poniedziałek zwoła pilne spotkanie ministrów zdrowia grupy G7, by omówić sytuację wywołaną pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wielka Brytania sprawuje obecnie przewodnictwo w grupie G7 (Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy oraz Kanada).

Rząd brytyjski ogłosił w sobotę, że w związku z pojawieniem się wariantu omikron od osób wjeżdżających do kraju wymagane będzie wykonanie testu PCR i izolacja do czasu uzyskania wyniku. Ponadto obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczek w sklepach i pojazdach transportu publicznego w Anglii. Nowe zasady wejdą w życie we wtorek.

Omikron - nowy wariant koronawirusa. Co wiemy, a czego nie?

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia potwierdziła w niedzielę trzecią w kraju infekcję wariantem omikron, dodając, że zakażony zdążył już opuścić Wielką Brytanię. Nie podano, dokąd udała się ta osoba.

Omikron - nowy wariant koronawirusa

W Europie i na świecie rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa, wykryty w państwach południowej Afryki. Omikron zidentyfikowano w kilkunastu krajach na świecie, w tym w kilku europejskich państwach.

W USA główny doradca medyczny Białego Domu Anthony Fauci powiedział, że nowy wariant koronawirusa omikron prawdopodobnie jest już obecny w Stanach Zjednoczonych. Dodał, że "w obliczu wysokiej zdolności rozprzestrzeniania się wariantu, prędzej czy później rozejdzie się on po całym świecie".

Wiele państw wstrzymało loty bądź zdecydowało się na wprowadzenie surowych ograniczeń przy podróżach z krajów Afryki Południowej - tak zrobiły USA, Niemcy, Włochy, Holandia, Japonia, Czechy, Tajlandia, Korea Płd., Kanada, Arabia Saudyjska, Katar, Oman, Brazylia, Egipt i Maroko.

Autor:mjz/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sandor Szmutko / Shutterstock

Tagi:
Raporty: