TVN24 | Świat

Zgodzili się wydać Trybunałowi oskarżonych. Na liście jest obalony dyktator

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Rząd Sudanu oraz rebelianci z Darfuru zgodzili się na wydanie Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu wszystkich osób, wobec których sformułowano akty oskarżenia. Choć nie został wymieniony z nazwiska, jedną z takich osób jest były prezydent Sudanu Omar el-Baszir.

Omar el-Baszir Baszir, odsunięty od władzy w kwietniu ubiegłego roku, przebywa obecnie w więzieniu w Chartumie, gdzie odsiaduje wyrok za korupcję. Jak informuje Reuters, były prezydent Sudanu za pośrednictwem swojego prawnika odmówił jakiejkolwiek współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, określając go mianem "upolitycznionego sądu", a stawiane przez niego zarzuty nazwał "częścią spisku Zachodu".

Możliwe wydanie Baszira jest efektem rozmów pokojowych toczących się w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie, między tymczasowymi władzami sudańskimi, wyłonionymi w następstwie obalenia Baszira, a rebeliantami z Darfuru. Strony zgodziły się na przekazanie trybunałowi w Hadze wszystkich osób, wobec których sformułowano akty oskarżenia. Oprócz Baszira są to m.in. były minister obrony Sudanu Abd er-Rahim Mohammed Husejn oraz wysoki rangą dowódca wojskowy Ahmed Mohammed Harun.

Były prezydent oskarżony o ludobójstwo

W 2009 roku Baszir został oskarżony przez MTK o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo w sudańskiej prowincji Darfur. Był pierwszym w historii urzędującym prezydentem, wobec którego wysunięto takie zarzuty.

Trwający od 2003 roku konflikt w Darfurze toczył się między sudańskimi wojskami rządowymi i muzułmańskimi milicjami a miejscową, niemuzułmańską ludnością. Według szacunków ONZ mogło w nim zginąć nawet 300 tys. ludzi, a 2,5 mln zostało uchodźcami. Jak napisała agencja AP, od 2010 roku w regionie panuje względny spokój, choć w ostatnich trzech latach dochodziło do sporadycznych starć.

Antyrządowe protesty w Sudanie zaczęły się w grudniu 2018 roku. Początkowo miały podłoże przede wszystkim ekonomiczne - ich przyczyną były braki w zaopatrzeniu w podstawowe produkty oraz szybko rosnące ceny. Z czasem jednak demonstranci zaczęli się też domagać ustąpienia Baszira, którego autokratyczne rządy powodowały, że izolowany na arenie międzynarodowej Sudan coraz bardziej pogrążał się w kryzysie. Prezydent został obalony 11 kwietnia.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: