Najpierw pokrzyżował plany Johnsona, teraz "absolutnie popiera rząd"

TVN24


- Absolutnie popieram teraz rząd tak długo, jak będzie kontynuował pracę nad porozumieniem. Nie będzie już więcej poprawek Olivera Letwina, bo nie są potrzebne - mówił w niedzielę deputowany niezależny Oliver Letwin. To jego poprawka spowodowała odłożenie głosowania w Izbie Gmin nad akceptacją porozumienia z Unią Europejską w sprawie warunków brexitu.

W sobotę Izba Gmin przyjęła - wbrew stanowisku rządu - zgłoszoną przez Olivera Letwina poprawkę, która wstrzymuje akceptację uzgodnionego w czwartek porozumienia z UE do czasu przyjęcia i wejścia w życie koniecznych ustaw związanych z brexitem.

Celem poprawki miało być uniknięcie "przypadkowego brexitu bez umowy", czyli sytuacji, w której posłowie poparliby porozumienie, ale ustawa nie przeszłaby całego procesu legislacyjnego przed 31 października i Wielka Brytania mimo porozumienia politycznego z UE, musiałaby wyjść bez umowy. Przyjęcie poprawki spowodowało, że zaistniały okoliczności przewidziane w przyjętej na początku września ustawie o wyjściu z Unii, tzw. ustawie Benna. Nakłada ona na premiera obowiązek zwrócenia się do Brukseli z wnioskiem o przesunięcie terminu brexitu do 31 stycznia 2020 roku, gdyby do 19 października włącznie Izba Gmin nie poparła porozumienia z UE i nie zgodziła się na brexit bez umowy. W sobotę wieczorem Johnson wysłał wymagany wniosek, jednak się pod nim nie podpisał. Dołączył do niego list, w którym przekonuje, że opóźnianie terminu brexitu nie jest w niczyim interesie.

Ocena brexitu w Europie
PAP/Małgorzata Latos

Poseł Letwin: liczę, że Johnson uzyska poparcie dla porozumienia z Brukselą

- Absolutnie popieram teraz rząd tak długo, jak będzie kontynuował pracę nad tą ustawą, pracę nad tym porozumieniem, będę je popierał, będę głosował za nim. Nie będzie już więcej poprawek Olivera Letwina w przyszłym tygodniu, bo nie są potrzebne, popieram ustawę - mówił Letwin w niedzielę w rozmowie ze stacją BBC. Poseł wyraził nadzieję, że po przyjęciu jego poprawki rząd uzyska poparcie Izby Gmin dla porozumienia. - Myślę, że prawdopodobnie uzyska - dodał. Oliver Letwin jest jednym z 21 parlamentarzystów, którzy na początku września zostali wyrzuceni z klubu Partii Konserwatywnej za poparcie wbrew stanowisku rządu poprawki ułatwiającej przyjęcie tzw. ustawy Benna. Od tego czasu zasiada w Izbie Gmin jako deputowany niezależny.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: