TVN24 | Świat

Rosja wezwana "do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania swoich sił z Krymu"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło w poniedziałek rezolucję wzywającą Rosję do jak najszybszego zakończenia "czasowej okupacji" Krymu - półwyspu odebranego Ukrainie w 2014 roku po akcji zbrojnej.

Rezolucja dotycząca militaryzacji Krymu, Sewastopola i części Morza Czarnego oraz Morza Azowskiego została przyjęta przez 63 kraje. 17 głosowało przeciw, a 62 wstrzymały się od głosu. Tekst rezolucji nie jest wiążący, ma znaczenie jedynie polityczne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Rezolucja została poddana pod głosowanie przez prawie 40 krajów, w tym Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, kraje bałtyckie, Stany Zjednoczone, Australię, Kanadę i Turcję. Tekst "wzywa Rosję, jako okupanta, do natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania swoich sił zbrojnych z Krymu oraz do bezzwłocznego zaprzestania czasowej okupacji terytorium Ukrainy".

W rezolucji jest mowa o "dalszej destabilizacji Krymu w wyniku przenoszenia tam przez Rosję zaawansowanych systemów uzbrojenia, w tym samolotów i pocisków o zdolnościach jądrowych, broni, amunicji i personelu wojskowego na terytorium Ukrainy". ONZ wezwało Moskwę do "niezwłocznego zaprzestania tych działań".

Sytuacja militarna nad Morzem CzarnymPAP

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: