Francuzi pokazali nowy atomowy okręt podwodny

TVN24

Aktualizacja:

Z udziałem prezydenta Francji Emmanuela Macrona dokonano w stoczni koncernu Naval Group w Cherbourgu uroczystej prezentacji nowego francuskiego atomowego myśliwskiego okrętu podwodnego Suffren - pierwszej z sześciu jednostek typu Barracuda.

Przetransportowany w ubiegłym tygodniu z hali produkcyjnej na platformę wodującą okręt trzeba jeszcze umieścić w suchym doku, który zostanie zalany wodą pod koniec lipca.

Załadowanie reaktora paliwem nuklearnym zaplanowano na wrzesień, a morskie próby odbiorcze okrętu i jego uzbrojenia mają się rozpocząć w drugim kwartale 2020 roku.

Jak informuje koncern Naval Group, Suffren to najnowocześniejsza konstrukcja tego typu na świecie. Składa się z 800 tysięcy elementów, a przy jego budowie zatrudnionych jest 2,5 tysiąca specjalistów. Jest 107. okrętem podwodnym zbudowanym w stoczni w Cherbourgu od 1899 roku i zarazem szesnastą jednostką o napędzie atomowym.

"Dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii, Suffren to okręt tak cichy, że praktycznie niewykrywalny, a jednocześnie uzbrojony w precyzyjne i dalekosiężne rakiety manewrujące. Inne zastosowane na okręcie innowacje technologiczne to m.in. peryskopy optoelektroniczne, usterzenie w układzie X, czy hangar na pojazdy dla wojsk specjalnych" - napisano na stronie Naval Group.

Francuski okręt podwodny o napędzie atomowym Suffren
Naval Today
"Suffren to okręt tak cichy, że praktycznie niewykrywalny"
Twitter/@Defense_gouv

Przewiduje się, że cztery okręty typu Barracuda wejdą do służby do 2025 roku, a dwa pozostałe do 2030 roku, co pozwoli na wycofanie ze składu francuskiej floty wszystkich sześciu starzejących się atomowych myśliwskich okrętów podwodnych klasy Rubis.

FS Casabianca, okręt podwodny klasy Rubis
Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Nowe okręty mają pływać do lat 60. obecnego stulecia lub nawet dłużej, a szacowane początkowo na 7,9 mld euro łączne koszty ich budowy ocenia się obecnie na blisko 9 mld euro.

Uzbrojenie Suffrena i jednostek bliźniaczych będą stanowić między innymi nowe torpedy F21 oraz francusko-brytyjskie pociski manewrujące MdCN (Missile de Croisiere Naval) o zasięgu ponad 1000 kilometrów.

Autor: momo / Źródło: PAP, tvn24.pl