"Około 1,5 tys. obywateli Rosji z Kaukazu w Państwie Islamskim"

ISDżihadyści wchłaniają również mieszkańców Rosji

Wysłannik prezydenta Rosji na Północny Kaukaz Siergiej Mielikow ocenił, że około 1500 mieszkańców tego regionu walczy u boku dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie w Syrii i Iraku.

Wysłannik prezydenta Putina oświadczył, że Państwo Islamskie (IS) stanowi bardzo poważne zagrożenie dla Północnego Kaukazu, i zaznaczył, że niezbędne są wysiłki w celu zapobiegania przyłączaniu się młodych mieszkańców regionu do bojowników IS.

Jego wypowiedź, jak zaznacza agencja, jest echem słów prezydenta Władimira Putina, który w czwartek na kolegium Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) mówił, że jednym z priorytetów powinno być tropienie obywateli rosyjskich, którzy opuścili kraj, by walczyć u boku Państwa Islamskiego. Siergiej Mielikow powiedział, że działania Państwa Islamskiego nie mają nic wspólnego z islamem i są potępiane przez całą społeczność muzułmańską. Wskazał na Dagestan (republika w składzie Federacji Rosyjskiej) jako na miejsce najbardziej narażone na Kaukazie na wpływy dżihadystów z Państwa Islamskiego. Mielikow wyraził przekonanie, że wysłannicy tej organizacji przeprowadzają swoje akcje werbunkowe w wielu szkołach religijnych w Dagestanie. Przed tygodniem Mielikow informował, że ekstremiści z Państwa Islamskiego werbują w swe szeregi studentów uczelni na Północnym Kaukazie. Podkreślił znaczenie pilnego śledzenia pozauczelnianej aktywności studentów. Dżihadyści z IS opanowali znaczne obszary Iraku i Syrii i proklamowali tam kalifat. Od września roku 2014 roku trwa ofensywa lotnicza USA i ich arabskich sojuszników przeciwko IS.

Autor: mtom\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IS

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP