Ojciec wzywa Snowdena do powrotu i "stanięcia przed obliczem sprawiedliwości"

TVN24


Lon Snowden, ojciec autora "afery PRISM", zaapelował do swojego syna, aby nie ujawniał więcej tajnych informacji dotyczących działań wywiadu USA. Mężczyzna wezwał też Edwarda, aby wrócił do kraju i "stanął przed obliczem sprawiedliwości".

Edward Snowden jest byłym współpracownikiem amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), który wykradł tajne dokumenty na temat działalności tej tajemniczej organizacji wywiadu USA. Obecnie najprawdopodobniej ukrywa się w Hongkongu.

Ojciec wzywa do powrotu

Jego ojciec w wywiadzie dla telewizji Fox News wezwał go do nie popełnienia "zdrady". - Mam nadzieję, modlę się i proszę cię, abyś nie ujawniał żadnych tajemnic, których ujawnienie można by uznać za zdradę - stwierdził Lon Snowden.

Ojciec przyznał w wywiadzie, że jest "zasmucony" decyzją swojego syna, ale jest też bardzo niezadowolony z programu szpiegowania w internecie prowadzonego przez władze USA. - Nie chcę, aby czytali moje e-maile. Jeśli będziemy musieli stwierdzić, że poświęcamy swoje wolności ze strachu przed terrorem, to terroryści wygrają - stwierdził.

Lon Snowden wezwał swojego syna, aby wrócił do USA i stanął przed sądem. - Wierzę w nasz system sprawiedliwości. Wolałbym, aby mój syn był więźniem w USA, niż wolnym człowiekiem w kraju, który nie ma takiej wolności, jaka jest w USA - stwierdził mężczyzna.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby Edward Snowden wysłuchał wezwania ojca. Były pracownik wywiadu USA zapowiedział, że będzie bronił się przed ekstradycją do USA. - Władze zrujnowały jakąkolwiek szansę na uczciwy proces nazywając mnie zdrajcą i deklarując, że jestem zdrajcą - stwierdził w jednym z wcześniejszych wywiadów.

Poważne szkody dla wywiadu USA

Afera dotycząca monitorowania przez amerykański wywiad aktywności w sieci i sięgania do prywatnych danych internautów wybuchła na początku czerwca. Informacje na temat tajnych programów NSA zdradził właśnie Edward Snowden, przekazując wykradzione tajne materiały mediom.

Ujawniony został między innymi program PRISM, w ramach którego wywiad USA miał wydobywać prywatne dane internautów umieszczone na serwerach dużych firm internetowych. Przedstawiciele władz, w tym sam Barack Obama, zapewniają, że wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Przekonują, że programy szpiegowskie są niezwykle istotne w zapobieganiu zamachom terrorystycznym.

Autor: mk//bgr/k / Źródło: BBC News, Fox News

Raporty: