Ojciec Snowdena: Rosja jedynym miejscem, w którym syn może czuć się bezpiecznie

Aktualizacja:
Wikipedia | Laura Poitras / Praxis FilmsEdward Snowden otrzymał azyl w Rosji po ucieczce ze Stanów Zjednoczonych

Ojciec Amerykanina Edwarda Snowdena, który przekazał mediom informacje o elektronicznej inwigilacji prowadzonej przez służby specjalne USA i krajów europejskich, przybył w czwartek do Moskwy. Lon Snowden chce spotkać się z synem, który otrzymał azyl w Rosji.

Na lotnisku Szeremietiewo czekał na niego rosyjski adwokat syna, Anatolij Kuczerena.

Lon Snowden powiedział dziennikarzom w Moskwie, że do tej pory nie miał bezpośredniego kontaktu z Edwardem i wyraził nadzieję, że będzie mógł się z nim spotkać. Podziękował za to, że syn "jest bezpieczny i wolny".

Ojciec Edwarda Snowdena powiedział też, że Rosja jest jedynym miejscem na Ziemi, w którym jego syn może czuć się bezpiecznie. Przyznał przy tym, że nie jest pewien, czy jego syn kiedykolwiek wróci do Stanów Zjednoczonych.

Szpieg w Moskwie

Edward Snowden, były informatyk w amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), nie był widziany publicznie od czasu, gdy 1 sierpnia otrzymał azyl tymczasowy w Rosji po ponad miesięcznym pobycie w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał 23 czerwca z Hongkongu.

Stany Zjednoczone wielokrotnie apelowały do Rosji o wydanie Snowdena, którego władze USA oskarżają o szpiegostwo w związku z ujawnieniem danych na temat inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykańskie służby specjalne.

Autor: dln/jk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Laura Poitras / Praxis Films

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości