Ojciec Snowdena radzi synowi, by został w Rosji. Zapowiada, że go odwiedzi

Świat

Putin: rozmawialiśmy tylko o Syriitvn24
wideo 2/8

Ojciec Edwarda Snowdena poradził w środę swemu synowi, który od połowy czerwca mieszka w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska, by pozostał w Rosji. W wywiadzie dla kanału telewizyjnego Rossija 24 zapowiedział też, że ma zamiar pojechać do Rosji, aby zobaczyć się z synem.

- Kiedy będą sprzyjające okoliczności i sprzyjający czas, mam nadzieję, że będę miał taką możliwość i pojadę do Rosji - powiedział Lon Snowden. - Kocham mojego syna, jestem z niego dumny, sądzę, że jeśli pojedziemy do Rosji, to zrobimy to w legalny sposób - dodał.

Wyraził przekonanie, że Rosja ma dobre intencje i możliwość ochrony syna. - Na jego miejscu zostałbym w Rosji - powiedział Lon Snowden.

Wcześniej w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika "The Washington Post" ojciec byłego współpracownika służb specjalnych powiedział, że Federalne Biuro Śledcze (FBI) próbowało nakłonić go do podróży do Moskwy, by tam namówił syna do powrotu, lecz sprawa spełzła na niczym, gdy okazało się, że nie ma pewności, czy zobaczy się z synem.

Putin: rozmawialiśmy tylko o Syriitvn24
wideo 2/8

Mieszka na lotnisku

Edward Snowden, który przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo od 23 czerwca, wystąpił o tymczasowy azyl w Rosji. Władze amerykańskie unieważniły mu paszport i chcą go postawić przed sądem za ujawnienie tajemnic wywiadu USA.

Reprezentujący interesy 30-letniego Amerykanina i kontaktujący się z nim regularnie rosyjski adwokat Anatolij Kuczerena powiedział w środę, że jeszcze tego dnia zamierza wysłać ojcu Snowdena zaproszenie do Rosji, gdyż synowi potrzebne jest moralne wsparcie.

Oświadczył też, że Snowden spotka się z przedstawicielami mediów dopiero wówczas, gdy zostanie podjęta decyzja o jego statusie i bezpieczeństwie.

Dodał, że wystąpi z apelacją do sądu, jeśli jego klientowi władze odmówią udzielenia azylu tymczasowego w Federacji Rosyjskiej. Wyraził przy tym nadzieję, że tak się nie stanie i, jak się wyraził, "wciąż liczy na sprawiedliwość".

Autor: pk//tka / Źródło: PAP