TVN24 | Świat

Godziny policyjne, limity osób przy świątecznym stole. Przegląd restrykcji w Europie

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
Reuters, PAP

Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia rządy niektórych europejskich państw podjęły decyzje o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń, by zapobiec rozprzestrzenieniu się koronawirusa. Inne, by umożliwić mieszkańcom świętowanie z rodziną i przyjaciółmi, łagodzą nieco obowiązujące obecnie restrykcje.

Jak będą wyglądały święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok w krajach Europy?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Niemcy

Od 16 grudnia do 10 stycznia w Niemczech otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne do codziennego życia, a także apteki i banki. W okresie tym zamknięte będą szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu. Obowiązywać będzie limit spotkań - do 5 osób z dwóch gospodarstw domowych.

Rząd federalny i władze krajów związkowych zalecają obywatelom powstrzymanie się od sylwestrowych pokazów fajerwerków. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych ma być zakazana, podobnie jak ich stosowanie na ruchliwych placach i ulicach w celu uniknięcia tworzenia się dużych skupisk ludzkich.

Dania

Do 3 stycznia, w tym także przez okres świąteczny, w 69 z 98 duńskich gmin zamknięte pozostaną restauracje, muzea, kina i inne instytucje kultury. Zakazem tym objętych będzie 80 procent obywateli kraju, w tym mieszkańcy stołecznej Kopenhagi.

Włochy

We Włoszech podczas Bożego Narodzenia w godz. 22-5 nadal będzie obowiązywać godzina policyjna. W noc sylwestrową zostanie ona przedłużona do 7. Od 20 grudnia wprowadzony zostanie zakaz przemieszczania się pomiędzy włoskimi regionami. Podróże będą dozwolone z powodu pracy, zdrowia i innych pilnych potrzeb, również konieczności pomocy osobom, które wymagają opieki i nie są samodzielne. Turyści przybywający do Włoch będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie.

W kościołach pasterka nie odbędzie się o północy. Także msza wigilijna papieża Franciszka w Bazylice Świętego Piotra rozpocznie się dwie godziny wcześniej.

Francja

W związku ze spadkiem liczby zakażeń władze w Paryżu zdecydowały o stopniowym łagodzeniu restrykcji. Od 15 grudnia do końca roku obowiązywać będzie godzina policyjna między 20 a 6. Zostanie ona jednak zawieszona w Wigilię.

Grecja

W Grecji na kilka dni otwarte zostaną księgarnie i salony fryzjerskie, jednak pozostałe restrykcje, które rząd wprowadził w listopadzie, pozostaną w mocy do 7 stycznia. Obejmuje to między innymi godzinę policyjną między 21 a 5 rano czy zakaz przemieszczania się bez zgody władz. Miejsca kultu będą otwarte dla ograniczonej liczby wiernych w Boże Narodzenie oraz w święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia.

Węgry

Obecne ograniczenia związane z pandemią COVID-19 zostaną przedłużone do 11 stycznia – zapowiedział węgierski premier Viktor Orban. Oznacza to, że w tym czasie obowiązywać będzie na Węgrzech godzina policyjna między 20 a 5. Nie zostanie ona zniesiona 31 grudnia, kiedy dawniej odbywały się imprezy sylwestrowe.

Holandia

W poniedziałek premier Mark Rutte poinformował, że w związku ze wzrostem liczby nowych zakażeń w kraju wprowadzony zostanie drugi lockdown, który obejmie także święta Bożego Narodzenia. Do 19 stycznia otwarte będą jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Przedłużono też ograniczenia do trzech gości dziennie w jednym gospodarstwie domowym. Zamknięte będą również zakłady fryzjerskie i teatry. Od środy na zdalne nauczanie przechodzą wszystkie szkoły i wyższe uczelnie.

Portugalia

Władze Portugalii zdecydowały się nie wprowadzać limitu osób, które będą mogły spotkać się w czasie świąt. W Wigilię i Boże Narodzenie z godziny 23 na 2 przesunięta zostanie godzina policyjna. W noc sylwestrową nie będą odbywały się imprezy uliczne, a inne spotkania towarzyskie na wolnym powietrzu zostaną ograniczone do sześciu osób. 

Hiszpania

W czasie świąt Bożego Narodzenia i w Nowy Rok w Hiszpanii będzie mogło zgromadzić się przy jednym stole do 10 osób. Oznacza to rozluźnienie restrykcji z obowiązującego obecnie sześcioosobowego limitu spotkań. Między 23 grudnia a 6 stycznia obowiązywał będzie zakaz podróżowania między regionami, z wyłączeniem odwiedzin u rodziny.

W dniach 24 grudnia i 31 stycznia zostanie przesunięta godzina policyjna, z obowiązującej obecnie 23, na godzinę 1.30.

Norwegia

Norwegowie w okresie świątecznym oraz noworocznym będą mogli dwukrotnie zaprosić do swoich domów po 10 osób. Poza tymi okazjami obowiązywał będzie obecny limit, który przewiduje możliwość przyjęcia w domu do pięciu gości.

Austria

W Austrii ponownie otwarto sklepy, centra handlowe, a także zakłady fryzjerskie i inne punkty usługowe. Austriacy mogą ponownie odwiedzać muzea i biblioteki. Imprezy kulturalne pozostają zabronione, a kina są zamknięte. Obiekty sportowe, w których nie dochodzi do kontaktu fizycznego, są teraz otwarte. Tereny narciarskie mogą być otwarte od 24 grudnia. Hotele i restauracje muszą pozostać zamknięte do 6 stycznia włącznie.

Autor:ft/kg

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości