Oficjalnie przeprosili homoseksualistów za karanie


Premier australijskiego stanu Wiktoria Daniel Andrews przedstawił we wtorek oficjalne przeprosiny za dawne przepisy, na mocy których homoseksualistów karano więzieniem. To pierwsze oficjalne przeprosiny tego typu w tym kraju.

Do 1981 roku w stanie Wiktoria tysiące homoseksualistów uznano za winnych sodomii lub nieobyczajności i skazano na kary do 15 lat więzienia. Zdaniem działaczy na rzecz praw osób homoseksualnych, w niektórych przypadkach ścigano osoby, które dziś zostałyby uznane za ofiary nadużyć seksualnych. - Według naszej wiedzy żaden system sądowniczy na świecie nie przedstawił pełnych i oficjalnych przeprosin za takie jak te przepisy - powiedział Andrews w stanowym parlamencie, nad którym na maszt wciągnięto tęczową flagę. Zaznaczył, że "sankcjonowana przez państwo homofobia" zrujnowała życie wielu osób. - W imieniu parlamentu, rządu i mieszkańców Wiktorii, za prawa, które uchwaliliśmy, i zrujnowane ludzkie życia, bo takie standardy ustanowiliśmy, jest nam bardzo przykro i z głębi serca pokornie przepraszamy - powiedział Andrews.

Zmiana przepisów dotyczących homoseksualistów

Pierwszym australijskim stanem, który depenalizował homoseksualizm w 1975 roku była Australia Południowa, a ostatnia zrobiła to w 1997 roku Tasmania.

Od września geje i lesbijki mogą - zgodnie z ustawodawstwem zaproponowanym przez poprzedni konserwatywny rząd - składać wnioski o unieważnienie wyroków.

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości