Świat

Odpowiedzą za zamachy 11 września

Świat

TVN24W zamachach na WTC zginęły 2973 osoby

Morderstwo, spisek, terroryzm i złamanie prawa wojennego dotyczącego cywilów - za to odpowie przed sądem sześciu więźniów z Guantanamo. Są oni oskarżeni o współudział w zamachach z 11 września 2001. - Oskarżyciele będą wnioskowali o karę śmierci - oznajmili przedstawiciele Pentagonu.

W poniedziałek oficjalnie ogłosili zarzuty, jakie zostały postawione więźniom.

Jednym z sądzonych będzie Khalid Sheikh Mohammed, jeden z głównych "mózgów" zamachów na Nowy Jork, w których zginęło prawie 3000 osób. Mohammed to jeden z 15 "wartościowych" więźniów CIA, przetrzymywanych w tajnych więzieniach za oceanem. W zeszłym tygodniu administracja Busha przyznała, że był on jedną z osób, od których zeznania wydobyto za pomocą podtapiania (tzw. waterboarding).

Nazwiska pozostałych pięciu osób będą wkrótce ogłoszone. Według "New York Timesa" są to Mohammed al-Qahtani, określany mianem "dwudziestego porywacza"; Ramzi Binalshibh - pośrednik między zamachowcami a Al-Kaidą; Ali Abd al-Aziz Ali - bratanek Khalida Sheikha Mohammeda; pomocnik tego ostatniego Mustafa Ahmad al-Hawsawi oraz Waleed bin Attash, który według śledczych miał szkolić niektórych terrorystów.

Do tej pory jeszcze żaden więzień zatrzymany w związku z zamachami na WTC nie stanął przed trybunałem do osądzenia tej zdbrodnii. Wielu z nich wciąż czeka na postawienie oficjalnych zarzutów.

Źródło: Reuters, yahoo.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN24