Odnaleziono wiadomość z II wojny. Eksperci próbują ją rozszyfrować


Szkielet bohatera II wojny światowej - gołębia pocztowego - odnalazł w swoim kominku pewien Brytyjczyk. Ptak wciąż miał do nogi przymocowaną wiadomość, której nie zdążył dostarczyć.

David Martin podczas remontu starego domu postanowił wyczyścić także komin. W szybie odnalazł gołębie gniazdo, w którym znajdowały się szczątki ptaków. Jeden z nich był wojskowym kurierem podczas II wojny światowej.

Ptak przy nóżce wciąż miał przymocowaną czerwoną kapsułkę, w której przenosił wiadomości, i aluminiową obrączkę gołębia pocztowego. Brytyjczyk wraz z żoną z ciekawością zajrzeli do środka. - Zaśmiałem się: ciekawe jaka sekretna wiadomość znajduje się w środku... No i rzeczywiście. W środku był zwitek papieru z zaszyfrowaną informacją - powiedział Martin po swoim odkryciu.

Trwa rozszyfrowywanie wiadomości

Liścik został wysłany deszyfrantom w Bletchley Park w Buckinghamshire, gdzie mieści się Narodowe Centrum Kodów. W tym miejscu podczas II wojny światowej rozszyfrowano najważniejsze nazistowskie szyfry, m.in. Enigmę i Lorenz. Rozszyfrować wiadomość próbują także eksperci z brytyjskiej agencji wywiadowczej GCHQ w Cheltenham.

Jak donosi Daily Mail na wstępnym etapie analizy przypuszcza się, że kapsułki takie jak ta znaleziona przy gołębiej nóżce, były używane przez Specjalną Grupę Wykonawczą w czasie wojny. Ich agenci podejmowali się misji sabotażowych, takich jak wysadzanie pociągów, mostów czy fabryk na terytorium Rzeszy.

Wiadomość została napisana przez sierżanta W Scotta i zawiera kolumny składające się z pięciu liter. Uważa się, że pod nazwą jego adresata, "X02", kryje się "Dowództwo Bombowe" - informuje Reuters.

Związany z lądowaniem w Normandii?

Dom Martina znajduje się w hrabstwie Surrey, blisko hotelu Reigate, gdzie brytyjski generał Montgomery planował D-Day, czyli dzień rozpoczęcia inwazji na Francję - lądowanie w Normandii.

- To będzie niesamowite jeśli odkryjemy nieznane szczegóły z tak ważnego momentu historii Wielkiej Brytanii - komentuje Martin.

Zamiast telefonu

Gołębie pocztowe były często wykorzystywane przez aliantów w czasie II wojny światowej. Były one używane, by mieć pewność, że przeprowadzane operacje przebiegają zgodnie z planem. Gołębie latają z prędkością 80 km na godz. i mogą osiągnąć dystans do 1 tys. km.

Autor: zś//kdj / Źródło: Daily Mail, Reuters TV