Świat

Odkryto największy zbiornik wodny starożytnego Rzymu

Świat


Największy zbiornik wodny starożytnego Rzymu odkryto podczas budowy stacji trzeciej linii metra w Wiecznym Mieście - ogłosili archeolodzy. Zbiornik znajduje się w rejonie bazyliki świętego Jana na Lateranie.

Kierująca pracami wykopaliskowymi Rossella Rea z urzędu nadzoru nad zabytkami archeologicznymi włoskiej stolicy wyjaśniła, że zbiornik znajdował się na terenie gospodarstwa rolnego w starożytnym Rzymie, położonego najbliżej jego centrum.

Zbiornik do nawadniania pól uprawnych

Sztuczny zbiornik o wymiarach 35 na 70 metrów jest większy od całego placu budowy stacji kolejki podziemnej koło bazyliki świętego Jana i dlatego, jak podkreślono, nie można było go odsłonić w całości. Według obliczeń naukowców mieściły się w nim ponad 4 miliony litrów wody wykorzystywanej do nawadniania pól uprawnych.

Archeolodzy nie wyjaśnili jeszcze, jaki wpływ będzie miało ich odkrycie na przebieg budowy stacji na nowej, oddanej częściowo w listopadzie trzeciej linii metra.

Odkrycia pozostałości z czasów starożytnych towarzyszą niemal każdej budowie w Wiecznym Mieście. Zadaniem archeologów jest zawsze ocena, czy warto odsłonić wykopalisko, czy też powinno ono zostać ponownie zasypane.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP