"Od karmienia gołębi możesz stracić wzrok"

 
sxc.huGołębie przenoszą niebezpieczne dla człowieka choroby

Kontakt z gołębiami niesie ze sobą ryzyko groźnej choroby, która może zakończyć się nawet ślepotą. Lepiej zatem nie karmić tych ptaków - donoszą od kilku dni kanadyjskie media. Powodem tego alarmu stał się przypadek młodej kobiety z Fredricton na wschodzie Kanady, która oślepła w wyniku roznoszonej przez gołębie choroby - rodzaju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wywołujący schorzenie grzyb znajduje się w odchodach tych ptaków.

Co prawda w Kanadzie, jak podawała telewizja CBC, przypadki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych takiego typu zdarzają się raz na milion mieszkańców, a sama choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka, to jednak władze niektórych miast traktują zagrożenie bardzo poważnie.

W samym Fredricton radni wzięli się za napisanie lokalnego prawa, które zabroni karmienia gołębi, będzie też zakazywało robienia czegokolwiek, co by je przyciągało. Podobne prawo obowiązuje np. w portowym Halifaksie choć, jest nagminnie łamane.

Gołębie jak plaga

Problem karmienia gołębi i przyzwyczajania ich w ten sposób do niektórych miejsc istnieje wszędzie, gdzie ptaki te zdecydowały się zamieszkać. W Toronto sprawą już kilka lat temu zajęli się urzędnicy odpowiedzialni za zdrowie mieszkańców.

Choć władze Toronto nie otrzymuje wielkiej liczby skarg na gołębie (ok. 250 w ciągu dwóch lat, gdy w Nowym Jorku - 300 skarg miesięcznie) i przez długi czas miało regulacje dotyczące tylko zanieczyszczania przez ptaki fasad domów, to już położone w pobliżu Toronto Hamilton ma od 2002 roku specjalne zarządzenie dotyczące uciążliwych gołębi. Podobnie jak w Halifaksie rozporządzenie ma głównie walor edukacyjny.

Urzędnicy miejscy w Toronto znaleźli niewiele przykładów skutecznego rozprawienia się z hałaśliwymi i brudnymi stadami gołębi. Jednym z nich jest szwajcarska Bazylea. W ciągu pięciu lat liczba gołębi w tym mieście spadła o połowę - do 10 tys. - dzięki m.in. skutecznej kampanii informacyjnej i zabieraniu z gniazd gołębich jaj.

Przekonajmy ludzi

Toronto na razie próbuje walczyć z gołębiami przekonując ludzi, by nie karmili tych ptaków. Na stacjach metra można znaleźć specjalne znaki zakazu. Za jego złamanie grozi mandat w wysokości 235 dolarów, ale tylko za karmienie na terenie stacji.

Kilka tygodni temu dziennik "The Star" opisywał przypadek wykrycia kilku pań, które wieczorami ukradkiem wysypują ziarno dla gołębi na jednej ze stacji metra.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości